Koronavirus

Na řeckých ostrovech bují Covid-19. Jak je to s návratem do Česka

Na řeckých ostrovech bují Covid-19. Jak je to s návratem do Česka
Zdroj: Getty Images

Na některých řeckých ostrovech je vyšší riziko nákazy koronavirem, domnívá se Velká Británie. Od středy proto svým občanům po návratu nařídí dvoutýdenní karanténu. Na českém semaforu zůstává Řecko zelené, návrat turistů tak probíhá bez problémů.

Řecko má momentálně přes 3000 aktivních případů nákazy koronavirem. Na šesti ostrovech je ale riziko vyšší, oznámilo britské ministerstvo dopravy. Od středy tak budou muset navrátivší britští turisté do dvoutýdenní karantény.

Nařízení se týká ostrovů Lesbos, Tinos, Serifos, Mykonos, Santorini, Kréta a Zakynthos. Podle ministra dopravy Granta Shappse zatím není důvod vztáhnout opatření na celé Řecko. K tomu už ale samostatně přistoupilo Skotsko, píše portál bbc.co.uk.

Země je oblíbenou destinací i mezi českými turisty. Pro ty se po návratu z Řecka ale nic nemění. Na semaforu je stále zelené. Češi tak nemusejí předkládat negativní test ani nastoupit do karantény. Test nebo karanténa je povinná po návratu do Česka z Rumunska a Španělska (od 14. září včetně Kanárských ostrovů). Cestovatelský semafor pro Čechy ministerstvo zahraničí aktualizovalo naposledy minulý pátek. Další změny zatím neohlásilo.

Související obsah

Český semafor rizikových zemí v Evropě:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Naopak cestování Čechů do Řecka je o něco složitější. Povinná je registrace cestujícího před vstupem na území, při příjezdu po silnici je navíc nutné předložit kromě QR kódu z formuláře rovněž negativní test. "Negativní PCR test je povinný také při příletu (včetně tranzitu) z Albánie, Belgie, Bulharska, Izraele, Malty, Rumunska, Ruska, Severní Makedonie, Spojených arabských emirátů, Švédska a Španělska," uvádí ministerstvo zahraničí.

Kdo cestuje do Řecka letadlem z území Česka, tato povinnost se na něho nevztahuje.

Související obsah

Velká Británie nezpřísnila pouze podmínky pro cesty z Řecka. Už od konce srpna musejí do karantény po příjezdu do ostrovního království také Češi. Nevyhnou se jí ani v případě, že předloží negativní test. 

"Všem cestujícím je doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, po případném absolvování karantény se i nadále na všechny osoby vztahují platná vládní opatření pro celém území Spojeného království," varuje české ministerstvo zahraničí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz