Domácí

Pandemie se odráží v psychice lidí. Lékaři varují před počtem sebevražd

Pandemie se odráží v psychice lidí. Lékaři varují před počtem sebevražd
Zdroj: Thinkstockphotos

O více než desetinu poklesly loni meziročně počty sebevražd v České republice. V souvislosti s pandemií koronaviru se však může jejich počet zvýšit. Zabránit tomu má Národní akční plán prevence sebevražd.

"V České republice v minulém roce počty sebevražd podle dat Českého statistického úřadu poklesly o více než 10 % oproti předchozímu roku, kdy tento pokles byl výraznější v mužské populaci,“ informoval Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který je zároveň koordinátorem akčního plánu.


Podle Kasala je však dlouhodobě mezi muži ve srovnání se ženami evidovaný přibližně čtyřnásobný počet sebevražd.


Údaje odborníků z NUDZ potvrzují, že pandemie koronaviru a s ní související zavedená opatření se velmi negativně odráží na duševním zdraví lidí. Experti proto apelují, aby se kladl vyšší důraz na prevenci.

Související obsah


Podle doktora Petra Winklera z NUDZ z dat vyplývá, že v době nouzového stavu došlo v porovnání s rokem 2017 k nárůstu případů lidí, kteří splňují diagnostická kritéria pro některé z duševních nemocí i riziko sebevraždy.


Z analýzy Rady vlády pro duševní zdraví zároveň vyplynulo, že linky důvěry i centrální informační linky 1212 využívaly během nouzového stavu desetitisíce občanů České republiky. Velkým problém byla však nedostatečná kapacita zaměstnanců, proto nebyl také vysoký počet volajících obsloužen.


"Právě navýšení prostředků pro distanční služby pomoci v krizi je jedním z opatřeních akčního plánu, který vláda přijala 24. srpna,“ dodal Kasal.


Akční plán by měl v následujících deseti letech přispět k dalšímu snižování počtu sebevražd zejména zprostředkováním lepší dostupnosti péče pro lidi v krizi, nebo například realizací řady ověřených opatření prevence.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz