Domácí

Mynář se tajně sešel s Číňany. Kvůli Vystrčilovi na Tchaj-wanu

Mynář se tajně sešel s Číňany. Kvůli Vystrčilovi na Tchaj-wanu
Zdroj: Profimedia

Třenice kvůli české delegaci v čele s Milošem Vystrčilem (ODS) na Tchaj-wanu neutuchají. Usmířit si Peking se podle Deníku N snažil hradní kancléř Vratislav Mynář. V pondělí se tajně sešel s čínským velvyslancem Čangem Ťien-minem. Čína už minulý týden Vystrčilovi vyhrožovala. Mluvčí Jiří Ovčáček řekl TN.cz, že šlo o standardní schůzku.

Vystrčil zaplatí nejvyšší cenu, poštval si proti sobě čínský lid, vyhrožoval ministr zahraničí Wang I. Peking cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan rozčílila. Napjaté vztahy se v pondělí podle Deníku N pokusil urovnat prezidentův kancléř Vratislav Mynář. 

V tichosti se setkal s čínským velvyslancem Čangem Ťien-minem a údajně ho ujistil, že Vystrčil má zavřené dveře na jednání nejvyšších ústavních činitelů, na která ho Miloš Zeman dosud zval. Vystrčil je přitom hned po Zemanovi nejdůležitějším ústavním činitelem.

Mynář měl čínské straně také zopakovat, že Pražský hrad s návštěvou Tchaj-wanu, kam vzal Vystrčil zhruba 90člennou delegaci politiků a především podnikatelů, nesouhlasí.

Související obsah

   

"Byla to zcela standardní schůzka, kdy pan kancléř ujistil o dodržování pozice EU k Číně. Ještě doposud žijeme v zemi, kde se lidé mohou svobodně setkávat a hovořit spolu," řekl TN.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Po Wangových výhrůžkách volil ostrou rétoriku rovněž Čang Ťien-min. "Velvyslanec Čang Ťien-min poukázal na to, že čínská vláda a lid má pevnou vůli chránit národní suverenitu a územní celistvost. Čína podnikne odpovídající kroky nezbytné k ochraně svých legitimních práv a zájmů," oznámilo minulé úterý velvyslanectví.

Vystrčila se zastali politici a diplomaté Německa, Francie nebo Slovenska. Naopak premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako Zeman cestu na Tchaj-wan odsoudil.

Čína se slovně mstí za Vystrčilovu návštěvu proto, že Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Peking cestu považuje za vměšování do svých vnitřních záležitostí. Šéf Senátu se brání tím, že Tchaj-wan nikdy neoznačil za samostatnou zemi. V projevu na půdě tamějšího parlamentu ale prohlásil, že je Tchajwanec.

Související obsah

Na ostrov se chystal už Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). V lednu však zemřel. Krátce nato našla jeho manželka výhrůžný dopis z čínské ambasády, který měli Kuberovi předat na Pražské hradě. Mynář to tehdy rázně odmítl s tím, že s Kuberou byli přátelé.

Kuberu na Tchaj-wanu posmrtně vyznamenali. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz