Domácí

Ministerstvo zdravotnictví začalo tajit číslo R. Lidé se ptají proč

Ministerstvo zdravotnictví začalo tajit číslo R. Lidé se ptají proč
Zdroj: MZ ČR

Z aplikace Mobilní infokarta, kterou zřídilo ministerstvo zdravotnictví, zmizel údaj o číslu R. Lidé na sociálních sítích se ve velkém ptají, proč tomu tak je. Číslo R dokáže napovědět, kolik dalších lidí může jeden nakažený infikovat.

“Číslo R je základní reprodukční číslo. U epidemií pomáhá odhadnout, jak se budou šířit. Čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. Pokud je R-číslo menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Základem je tedy udávání průměrného počtu dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.

Do nedávna bylo toto číslo ještě každý den dostupné v aplikaci Mobilní infokarta. Nyní zmizelo a lidé se ptají proč. Mezi nimi i známá česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová. “Na jaře celý národ každý den pozoroval hodnotu ukazatele R, která značila, kolik dalších lidí nakazí jeden nakažený. Nevíte někdo, kam se tato statistika poděla? Docela by mne zajímalo, kolik je právě teď...,“ napsala na sociální síti.

"S ohledem na specifika epidemiologické situace v regionech a zejména situaci v Praze, není jedno číslo za celou ČR zcela vypovídající. Z tohoto důvodu bylo z aplikace pro tuto chvíli staženo," vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz