Koronavirus

Německo zařadilo Prahu mezi riziková místa. Přidávají se i další státy

Na zhoršující se epidemiologickou situaci v Česku už reagují první evropské státy. Belgie nechala Prahu na svém semaforu zbarvit červeně. Na seznam rizikových oblastí ji ve středu večer zařadilo i Německo. Podobné opatření zvažuje také Slovensko. Za poslední den se v tuzemsku nakazilo přes 1000 lidí, nejvíc za celou epidemii.

Evropské státy zatím reagují především na špatnou situaci v Praze. Právě hlavní město se v posledních dnech potýká s největšími nárůsty nakažených.

Českou metropoli zařadili mezi červené oblasti na svém semaforu experti z Belgie. Kdokoliv přijede z Prahy, musí předložit test a jít na dva týdny do karantény. Zbytek země zůstal oranžový.

"Pro červenou zónu jsou 14denní karanténa a test povinné. Pro oranžovou jsou karanténa a test doporučené," uvedlo české ministerstvo zahraničí. "Protože karanténní opatření jsou v gesci obcí, měl by si cestující dopředu zjistit, jakým způsobem má obec, kam jede, organizovaná karanténní opatření," dodává resort.

   

Na seznam rizikových oblastí zařadilo Prahu rovněž Německo. Berlín vývoj ve stověžaté znepokojoval už několik dní. Minulý týden si dokonce německý velvyslanec Christoph Israng na twitteru stěžoval, že mu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nebere telefony. Podrobnosti čtěte zde.

Související obsah

Němci o zařazení mezi rizikové oblasti jednali odpoledne, po sedmé hodině večer rozhodli. Opatření platí od čtvrtka. Ani Němci nezavřou Čechům hranice, budou ale požadovat negativní test. V případě, že ho cestující nepředloží, poputuje do karantény a bude se muset nechat otestovat v Německu.

"Kvůli výraznému nárůstu případů musela spolková vláda několik regionů v Evropě, bohužel včetně Prahy, označit za rizikové," uvedl na twitteru německý velvyslanec Christoph Israng.

Vývoj koronavirové epidemie v Česku znepokojuje rovněž Slovensko. To už předeslalo, že má v plánu zavřít hranice s Ukrajinou.

"V případě zhoršení epidemiologické situace není vyloučeno, že ministr spolu s hlavním hygienikem a konziliem odborníků bude konzultovat i opatření vůči České republice," uvedlo pro TN.cz slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nevyloučil, že mezi rizikové země zařadí Česko i další státy. "V tuto chvíli nemám další informace o tom, že by nás někdo další chtěl zařadit na seznam nebezpečných zemí. Ale nevylučuji, že k tomu může dojít, pokud se situace ještě zhorší," uvedl na středeční videokonferenci.

Související obsah

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu ve Vídni jednal se slovenským protějškem Igorem Matovičem a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Prý mu slíbili, že na společných hranicích nedojde k žádným omezením. 

Česko má 9272 aktivních případů, za úterý přibylo 1164 nakažených. Obě čísla jsou nejvyšší od začátku epidemie. V nemocnicích leží 234 pacientů. Celkem se potvrdilo 29 877 případů, přes 20 tisíc lidí se uzdravilo a 441 jich zemřelo.

Počet nově nakažených koronavirem dál roste ve všech krajích. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz