Zahraničí

Kim má po zmizení sestry další problém. Vojáci se mu hroutí a utíkají

Kim má po zmizení sestry další problém. Vojáci se mu hroutí a utíkají
Zdroj: Profimedia

Korejská strana práce, která vládne Severní Koreji, má za měsíc 75. výročí od založení. Diktátor Kim Čong-un bedlivě dohlíží na přípravy masivní vojenské přehlídky. Vojáci ale nápor nezvládají a kolabují přímo v průvodu, někteří se dokonce dávají na útěk. Nejde však o jediný problém, s nímž se vládce nejbrutálnější totality světa potýká.

Severokorejská armáda trpí stejně jako zbytek KLDR nedostatkem jídla. Vojáci jsou podvyživení dlouhodobě. Po zahájení příprav obrovské armádní přehlídky k 75. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce se ale ukázalo, že další přehlížení tohoto problému by se nemuselo vyplatit.

Hladové vojáky nutí velitelé trénovat na pochod, který se uskuteční 10. října, už několik týdnů. Příslušníci lidové armády často kolabují. Pokud rovnou nezemřou, neobejdou se bez lékařské péče, píše portál express.co.uk. Té je v zemi žalostně málo. Řada vojáků podle zdrojů z Pchjongjangu dokonce v zoufalství dezertovala. V září se z pekla dostal teprve 22letý mladík.

Utrpení přitom vojákům nezpůsobuje pouze málo jídla, ale rovněž všudypřítomná šikana a nedostatek odpočinku, zjistili korespondenti amerického Rádia Svobodná Asie. Vojáky nutí nacvičovat pochodovou formaci nepřetržitě po několik hodin denně.

Související obsah

 

"Vojáci budou pravděpodobně ještě dlouho po skončení průvodu trpět nesnesitelnou bolestí. Většina výcviku probíhá v léta a vojáci v extrémních vedrech umírají. Je to nepředstavitelný fyzický nápor," říká Severokorejec, který utekl do demokratické Jižní Koreje.

Zahraniční komentátoři si všímají, že totalitní režim Kim Čong-una letos čelí většímu množství potíží než obvykle. Od začátku roku se několikrát spekulovalo o diktátorově smrti. Teď je předmětem znepokojení zmizení jeho mladší sestry Kim Jo-čong. Mluvilo se o ní jako o možné nástupkyni v čele země, od konce července ji však nikdo na veřejnosti neviděl.

Svět nemá dostatek informací o tom, jak Severokorejci zvládají koronavirovou pandemii. Kim nechal během léta vyhlásit výjimečný stav.

Související obsah

KLDR má také hrozit hladomor. Kvůli sankcím Západu se Pchjongjangu nedostává tolik humanitární pomoci, kolik by jí potřeboval. Nejhorší hladomor diktaturu postihl ve druhé polovině 90. let, podle odhadů tehdy mohlo zemřít až 3,5 milionů lidí.

Podívejte se na reportáž TV Nova o spekulacích o Kimově smrti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz