Domácí

Inkluze dle Plagy: Dětem jen osobní asistenty. Nemáme na to, bojí se rodiče

Inkluze dle Plagy: Dětem jen osobní asistenty. Nemáme na to, bojí se rodiče
Zdroj: TV Nova

Místo asistentů pedagoga osobní asistenti. Tak si ministr školství představuje budoucnost inkluze na českých školách. Ministerstvo školství dalo dohromady novelu vyhlášky o inkluzi, ta je nyní v připomínkovém řízení. Novela se ale nelíbí rodičům postižených dětí. Osobní asistenty by museli dětem zřejmě platit ze svého a na to mnohdy nemají.

"Jako tělesně postižený člověk, který navštěvoval běžnou základní školu a celou dobu školní docházky měl k dispozici asistenta, absolutně nechápu, kdo s takovým nesmyslem přišel. Pokud někdo zastává názor, že tělesně postižení asistenci nepotřebují, vůbec neví, o čem hovoří," reagoval na sociálních sítích jeden z uživatelů na informace o návrh školní vyhlášky. Více si k novele můžete přečíst v tomto článku na TN.cz.


"Mohu Vás ubezpečit, že takový názor vyhláška nezastává. Pouze k osobám s tělesným postižením nemá být směrován asistent pedagoga, ale mají (a vždy měli) mít k dispozici osobního asistenta," odpověděl ministr školství Robert Plaga (ANO).

"To si děláte legraci? Četl jste tu vyhlášku vůbec? Předvolební dárky nejsou problém a šetřit se bude na těch nejpotřebnějších, na postižených dětech? Víte moc dobře, že osobního asistenta plně hradí rodina postiženého dítěte," napsala na Plagovu odpověď jedna z uživatelek sociálních sítí.


Novela vyhlášky vzbudila mezi rodiči postižených dětí vlnu kritiky. "Ministr Plaga se vymlouvá, že bychom přece dětem mohli zaplatit ve škole osobní asistenci! To je neskutečný argument. Aby rodiny, které jsou už tak zatížené vším, co péče o nemocné děti obnáší, museli každý měsíc vydat dalších cca 25 tisíc (aby bylo i na odvody) za možnost vzdělání svých dětí v základních a středních školách?" uvedla na sociálních sítích Mirka Šimková, která má sama postižené dítě a tématem se dlouhodobě zabývá. Celý její komentář si můžete přečíst na jejím facebooku.

Související obsah


Redakce TN.cz oslovila ministerstvo školství s otázkou, jak si představuje financování osobních asistentů. Zatím nereagovalo. Případnou odpověď zveřejníme v tomto článku.


Rozdíl mezi asistentem pedagoga a osobním asistentem spočívá v tom, že asistent pedagoga musí mít pedagogické vzdělání, zatímco osobní asistent je terénní pracovník sociálních služeb.

Související obsah


Asistent pedagoga ve škole pomáhá dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Asistenta pedagoga rodiče neplatí.


Naopak osobní asistent, jehož pozici upravují předpisy ministerstva práce a sociálních věcí, může pomáhat i mimo školu například se zajištěním chodu domácnosti, pomoc při oblékání a hygieně, při zajištění chodu v domácnosti, ale třeba i komunikaci s úřady. Rodina podle vyhlášky za osobního asistenta zaplatí maximálně 130 korun za hodinu, výše ovšem záleží na uzavřené smlouvě.

"Při vzdělávání a nastavování podpůrných opatření (PO) žáků s tělesným postižením (TP) v běžném vzdělávacím proudu MŠMT nadále počítá s jejich možností a financováním.
Zde je ale potřeba rozlišovat žáky s TP bez další symptomatiky, tzn. že jejich postižení vyžaduje asistenci pouze osobní, k čemuž stačí nepedagogický pracovník – osobní či školní asistent. Aktuálně jsou vyhlášeny Šablony III, ze kterých je možné pozice školního asistenta financovat, jejich čerpání probíhá až do 30. 6. 2023. Pokud je TP žáka ve stupni PO 4. a 5., s výrazným dopadem do vzdělávání, tzn. v kombinaci s dalšími druhy zdravotního postižení, bude možné doporučit asistenta pedagoga včetně předmětu zdravotní tělesné výchovy, a to s ohledem na již stávající personální podmínky a složení dané třídy. Doporučení úpravy metod, forem či individuálního vzdělávacího plánu je rovněž samozřejmostí," uvedlo ministerstvo školství v reakci.

 

Pro mnohé třídy je asistent pedagoga velmi potřebný. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz