Zahraničí

Uprchlíci na Lesbosu nechtějí zpět do tábora. Na vojáky prší kamení

Řeckým ostrovem Lesbos zmítají protesty tisíců uprchlíků, kteří nesouhlasí se stavbou provizorního stanového tábora poté, co uprchlický tábor Moria zcela zničily požáry. Dav uprchlíků protestuje proti snaze řeckých úřadů poskytnout 12 tisícům lidí bez střechy nad hlavou alespoň provizorní ubytování ve stanech. Místo nového tábora chtějí pryč z ostrova.

Demonstranti po policistech hází kamením, policie odpovídá slzným plynem. "Jsem tady deset měsíců. Není tu jídlo, voda. Máme hlad, dospělí i děti. Chceme jen svobodu," požadoval afghánský uprchlík Elias.


Vojáci už nový tábor na ostrově Lesbos budují. Migranti do něj ale nechtějí, a to přesto, že už třetí noc strávili bez přístřeší, jídla i vody. Spí, kde se dá, na okrajích silnic nebo v polích. O vodu mezi sebou tvrdě bojují.


Uprchlický tábor Moria lehl popelem poté, co ho uprchlíci úmyslně zapálili. Nesouhlasí totiž s 15denní karanténou pro všechny obyvatele kvůli šíření nemoci Covid-19. Ta se potvrdila nejméně u 35 lidí.

Související obsah


"Nebyl tam doktor, ani léky. Mnoho lidí je nemocných. Je to katastrofa," vysvětlil afghánský uprchlík Samim.


Nechvalně proslulý tábor Moria měl kapacitu necelé 3000 lidí. Žilo v něm ale více než 12 tisíc obyvatel. Hygienické podmínky byly v jednom z největších zařízení svého druhu v Řecku otřesné a řecká vláda dlouhodobě žádala o pomoc.


"Evropa si musí uvědomit, že zvládnutí problému migrace nemůže zůstávat jen na zemích v první linii, zemích s vnějšími hranicemi. Potřebujeme novou imigrační a azylovou politiku," řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Celkem 400 nezletilých migrantů přijmou evropské země, polovinu Francie a Německo.
 

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz