Domácí

Pražský hrad zveřejnil platy úředníků. Tolik berou Mynář a Ovčáček

Kancelář prezidenta republiky po rozhodnutí pražského městského soudu konečně zveřejnila platy vysokých úředníků, kteří pro hlavu státu pracují. I když tabulka neobsahuje jména, lze z ní vyčíst, kolik bere kancléř Vratislav Mynář nebo mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Hrad tabulku s platy za roky 2016 a 2017 vyvěsil na svém webu. Kancléř Vratislav Mynář se v připojeném textu zároveň pustil do ženy, která o zveřejnění výše platů žádala.

"Na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze je Kancelář prezidenta republiky (KPR) povinna poskytnout informace v rozsahu, v jakém je požaduje aktivistka Kristýna Bašná na základě žádosti o informace, kterými již několik let zatěžuje desítky českých státních institucí. Náklady na právní služby spojené s nezbytným posouzením jejích žádostí, stejně tak jako práce soudů, jsou odhadovány na miliony korun, které jdou ve výsledku na vrub daňových poplatníků," zaútočil Mynář.

Zároveň napsal, že nechápe, jak zveřejnění platů vysoce postavených zaměstnanců Hradu přispěje "k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít." A upozornil, že KPR platy zveřejnila už dvakrát a podle Mynáře to prý nevedlo ke konstruktivní debatě.

Tabulka platů:

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

"Platy ředitelů odborů i můj plat jsou zcela srovnatelné s platy vedoucích představitelů v jiných státních institucích. Ba naopak, i ti nejlépe placení úředníci, státní zástupci, soudci, manažeři státních firem, ministři, dokonce i sám prezident republiky, zdaleka nedosahují platových poměrů například ředitele České televize," navázal Mynář.

Související obsah

Na závěr textu prezidentův kancléř na oplátku vyzval aktivistku, která o zveřejnění výše "hradních" platů požádala, aby rozkryla financování svého webu.

Hrad výši platů vysokých úředníků včetně Mynáře zveřejnil až po dlouhých tahanicích. Přesto kancléř v nyní publikovaném textu napsal, že "nemáme ostatně co tajit."

Proto se redakce TN.cz mluvčího Jiřího Ovčáčka zeptala, zda v duchu této věty Hrad nechystá zveřejnění platů a odměn za loňský a předloňský rok. "Nemám na to žádný názor," opáčil obratem mluvčí hlavy státu.

Z uveřejněné tabulky vyplývá, že sám Mynář, který zastává funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, v letech 2016 i 2017 pobíral plat přibližně 1,1 milionu korun čistého a k tomu ještě půlmilionové odměny.

To prezidentův mluvčí, který zároveň zastává funkci ředitele tiskového odboru, měl za rok 2016 čistý plat lehce přes 600 tisíc korun a k tomu odměny ve výši 175 tisíc. V následujícím roce mu čistý plat stoupl na bezmála 624 tisíc, ale odměny spadly na 106 tisíc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz