Domácí

Nemocnice zničila testované vzorky. Lidé museli znovu na testy

Nepříjemný zážitek za sebou má hned několik pacientů, kteří byli v pátek 11. září v českobudějovické nemocnici testováni na koronavirus. Bylo jim totiž řečeno, že odebrané vzorky se ztratily. Nemocnice incident přiznala a těm, kteří kvůli tomu museli znovu na testy, se omluvila.

Celkem se jednalo o celý jeden kontejner, tedy 20 vzorků. Podle informací z nemocnice nedošlo k jejich ztrátě, ale zničení vinou technické závady.

Jedním z těch, kteří museli testy podstoupit znovu, byl pan Jan. Na testování zamířil spolu se svým synem, který měl příznaky nákazy.

"V pátek 11. 9. jsme byli se synem na testu na Covid-19 v nemocnici v Českých Budějovicích. Výsledky testů měly být oznámeny do 48 hodin. Po čtyřech dnech telefonátů se nám konečně podařilo spojit s paní z hygieny, která nám oznámila, že se většina testů z pátku 11. 9. ztratila. Na lince 1221 nám tuto skutečnost potvrdili," svěřil se TN.cz. Ve středu pan Jan se synem podstoupil testování znovu.

Související obsah

Českobudějovická nemocnice, ve které se nachází odběrové místo, zničení vzorků přiznala. "Opravdu k tomu došlo. Jednalo se o technický šum v průběhu celého toho dne. Je zapotřebí dodat, že za uplynulé tři týdny došlo k pětinásobnému nárůstu počtu stěrů v českobudějovické nemocnici, která je v rámci kraje jedinou nemocnicí, která poskytuje stěry všem volně příchozím, bez systému objednávání a v režimu pondělí až pátek. Takto nefungují zatím žádná odběrná místa v Jihočeském kraji," vyjádřila se pro TN.cz mluvčí Nemocnice České Budějovice Iva Nováková.

Související obsah

"Pacientovi jsme se omluvili a pochopitelně jsme neprodleně zajistili další stěr. Je nám to velmi líto, ale při tom režimu, který v tomto okamžiku oddělení má, bohužel k podobnému lidskému selhání může dojít a my se za to samozřejmě omlouváme. Uvědomujeme si, že je to komplikace nejen pro personál a provoz odběrného místa, ale především pro pacienta," dodala Nováková.

Vzorky z odběrů z 11. září putovaly na čtyři různá místa. Zpracovávaly je laboratoře Nemocnice České Budějovice, akademie, Jihočeské univerzity a soukromé laboratoře v Plzni. Dle slov mluvčí nemocnice už zavedla opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly.

Související obsah

Podle vyjádření epidemioložky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Jitky Luňáčkové je v takových případech zodpovědnost vždy na straně odběrného místa, případně laboratoře. "Vzorky zasílá odběrové místo do laboratoře, takže určitě není zodpovědná hygiena, která jen dostává výsledky. Zodpovídá za to ten, kdo odebírá a kdo zpracovává," řekla Luňáčková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz