Domácí

Nejrizikovější ohnisko. Nákaza udeřila v domě pro seniory v Třebíči naplno

Vysočina je podle hygieniků kvůli extrémnímu nárůstu počtu nakažených v posledních dvou dnech na prahu komunitního šíření nemoci. Teď se navíc v kraji podle odborníků objevilo zatím nejrizikovější ohnisko od začátku epidemie. Přes dvě desítky nakažených hlásí jeden z domovů pro seniory v Třebíči. Riziko spočívá v tom, že na malém prostoru žijí stovky klientů.

Nákaza zasáhla třebíčský domov pro seniory naplno. Je zde jedenáct nakažených klientů - dva z nich jsou v nemocnici. Dále je tu 12 nemocných ošetřovatelů. Právě nedostatek zdravého personálu začíná být velkým problémem. "V přímé péči je citelný propad," říká ředitelka domova Zuzana Malásková.

Aktuálně je v zařízení 23 nakažených lidí, toto číslo ale podle hygieniků není ještě rozhodně konečné. "Budou se tam dělat další vyšetření a testování," uvedl Jiří Kos z krajské hygienické stanice.

Nákaza se do domova dostala nejspíš od některé z návštěv. Jako první onemocněla jedna z klientek. Podle hygieniků jde zatím o nejrizikovější ohnisko nákazy na Vysočině. Na malém uzavřeném prostoru tu žije na 200 seniorů. Nemoc se tu může o to rychleji šířit.

Související obsah

Hygienici od pátku v domově nařídili ta nejpřísnější protiepidemická opatření. V zařízení probíhá velké stěhování - nakažení jsou odděleni v jedné části domova. "Jsou na jednom poschodí, kde o ně pečujeme. Ostatní klienti jsou samozřejmě pod kontrolou," uklidňuje Malásková.

V domově jen doufají, že se nákaza dál nerozšíří. V opačném případě by museli požádat o pomoc a doplnit chybějící personál o dobrovolníky, hasiče nebo armádu.

Počet osob nakažených Covidem-19 dále roste i v okolí Bystřice pod Hostýnem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz