Koronavirus

Druhá vlna viru bude mít následky, varuje ekonom. Tato odvětví jsou v ohrožení

Druhá vlna viru bude mít následky, varuje ekonom. Tato odvětví jsou v ohrožení
Zdroj: TV Nova

Druhá vlna pandemie koronaviru může připravit českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak minimálně o další desítky miliard. Velké problémy hrozí zejména autoprůmyslu a v cestovním ruchu.

Česko aktuálně zažívá druhou vlnou koronaviru. Možná opět dojde k uzavření části ekonomiky. "Pokud by zmrazení ekonomiky nebylo tak plošné a pokud by trvalo přece jenom kratší dobu než tehdy, hospodářství musí počítat s dodatečnou ztrátou zhruba 270 miliard korun,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Ekonomika by se totiž letos mohla propadnout až o 14 procent. Zároveň se doufá, že připravenost úřadů, firem a institucí je nyní přece jenom na vyšší úrovni než v březnu nebo dubnu, takže i jejich reakce bude účinnější.

Související obsah

"V černočerném scénáři tak může ztráta ekonomiky z druhé vlny znatelně přesáhnout dokonce i úroveň 300 miliard. A to je samozřejmě ztráta nad rámec letošních ztrát stávajících, vzniklých v souvislosti s dosavadním působením koronaviru,“ vysvětlil Kovanda.

V případě horšího průběhu druhé vlny je možné, že česká ekonomika klesne i v příštím roce. Pro příští rok se zatím počítá se schodkem veřejných rozpočtů kolem 255 miliard korun. Pokud by se situace při druhé vlně opravdu zhoršila, tak je možné, že by se schodek státního rozpočtu pak pohyboval spíše od 350 miliard výše.

Související obsah

Druhá vlna se netýká pouze turistického ruchu a podnikatelů. Mnohem horší dopad by závažná druhá vlna měla na autoprůmysl. Ten patří k nejvíce zasaženým v Česku, a navíc je i stěžejní, jelikož představuje zhruba desetinu hrubého domácího produktu země. Během první vlny se výroba aut totiž zastavila, jelikož si Češi nová nekupovali.

Související obsah

Naopak klesnout by mohla cena méně lukrativních nemovitostí jako jsou chaty a chalupy. Jejich cena v současné době stoupá, jelikož představují útočiště před pandemií koronaviru. "Horší nemovitosti zlevní, ty na lepších adresách budou v nejlepším případě cenově stagnovat,“ dodal Lukáš Kovanda.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz