Domácí

Počet nakažených v ČR rychle roste. Hrozí nedostatek lůžek v nemocnicích

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) chystá na příští týden zavedení dalších mimořádných opatření v boji proti koronaviru. Více by se měli omezit nejen veřejné, ale i soukromé akce a opatření se dotknou i škol.

Důvodem zpřísňování je počet hospitalizovaných - v současné době jich je 802, tedy nejvíc od začátku pandemie. Na řadě míst v republice je v nemocnicích volných pouze deset procent lůžek s plicní ventilací. Za sobotu přibylo 1 983 nově nakažených a šest lidí zemřelo.


Pokud nové případy budou v následujících dnech a týdnech přibývat stejnou rychlostí jako doposud - Česku hrozí nedostatek lůžek s ventilátory.


Podle Romana Prymuly je například v Praze až devadesát procent covidových lůžek obsazených. Ministerstvo proto připravuje jakousi kalkulačku.

Související obsah


"Ta nemocnice vlastně vždycky týden předtím číslem, které ji zajímá, bude muset ta lůžka uvolňovat, a to má nepochybně dopad na péči, která je plánovaná,“ osvětlil Prymula.


Od příštího týdne se zřejmě dočkáme i omezení volnočasových aktivit, účastnit se jich bude moci pouze deset anebo maximálně dvacet lidí. Říct si ANO nebude vůbec jednoduché. Svatby se zřejmě budou konat v počtu maximálně třiceti lidí.


"Už tady máme několik svateb, na kterých ta nákaza vznikla, a šířila se,“ tvrdí Prymula.


Jenže kvůli pandemii koronaviru svateb ubylo o desítky procent. Další omezení pro některé podnikatele můžou znamenat krach. "Určitá část přesouvala svatby do dalších podzimních termínu a pak jsou tací, kteří tu svatbu přesouvají na další rok,“ řekla majitelka svatebního salonu Marie Nováková.


"Každý si ten svatební den chce užít se svými nejbližšími ve velké skupině a ta současná opatření tomu nenahrávají,“ smutní novomanželka Marie Kloudová.

Související obsah


Nová opatření se dotknou i středních škol. Studenti se v následujících dnech budou pravděpodobně učit z domova. Výjimku by mohli mít první ročníky. Měsíční distanční výuka zřejmě čeká i vysoké školy. Základní se prý zatím uzavírat nebudou.


Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nás čeká omezení i v podobě roušek - ty budeme muset nosit minimálně do konce zimy.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Krátká zpráva

Polský premiér k dolu Turów: Z české strany neexistovala dobrá vůle

Soudní dvůr EU v pondělí vyhověl české stížnosti a uložil Polsku pokutu 500 000 euro za to, že stále nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów. Polský premiér Mateusz Morawiecki (Právo a spravedlnost) v úterý na tiskové konferenci řekl, že doufal v dohodu s Českem a ukončením sporu. Z české strany ale prý neexistovala dobrá vůle a rozsudek je nespravedlivý. Podle deníku Wiadomości premiér "použije celý arzenál právních a sociálních argumentů", aby Polsko pokutu platit nemuselo. Neuvedl však, jaké konkrétní kroky má v plánu.

Píše se na Deník.cz