Domácí

Počet nakažených v ČR rychle roste. Hrozí nedostatek lůžek v nemocnicích

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) chystá na příští týden zavedení dalších mimořádných opatření v boji proti koronaviru. Více by se měli omezit nejen veřejné, ale i soukromé akce a opatření se dotknou i škol.

Důvodem zpřísňování je počet hospitalizovaných - v současné době jich je 802, tedy nejvíc od začátku pandemie. Na řadě míst v republice je v nemocnicích volných pouze deset procent lůžek s plicní ventilací. Za sobotu přibylo 1 983 nově nakažených a šest lidí zemřelo.


Pokud nové případy budou v následujících dnech a týdnech přibývat stejnou rychlostí jako doposud - Česku hrozí nedostatek lůžek s ventilátory.


Podle Romana Prymuly je například v Praze až devadesát procent covidových lůžek obsazených. Ministerstvo proto připravuje jakousi kalkulačku.

Související obsah


"Ta nemocnice vlastně vždycky týden předtím číslem, které ji zajímá, bude muset ta lůžka uvolňovat, a to má nepochybně dopad na péči, která je plánovaná,“ osvětlil Prymula.


Od příštího týdne se zřejmě dočkáme i omezení volnočasových aktivit, účastnit se jich bude moci pouze deset anebo maximálně dvacet lidí. Říct si ANO nebude vůbec jednoduché. Svatby se zřejmě budou konat v počtu maximálně třiceti lidí.


"Už tady máme několik svateb, na kterých ta nákaza vznikla, a šířila se,“ tvrdí Prymula.


Jenže kvůli pandemii koronaviru svateb ubylo o desítky procent. Další omezení pro některé podnikatele můžou znamenat krach. "Určitá část přesouvala svatby do dalších podzimních termínu a pak jsou tací, kteří tu svatbu přesouvají na další rok,“ řekla majitelka svatebního salonu Marie Nováková.


"Každý si ten svatební den chce užít se svými nejbližšími ve velké skupině a ta současná opatření tomu nenahrávají,“ smutní novomanželka Marie Kloudová.

Související obsah


Nová opatření se dotknou i středních škol. Studenti se v následujících dnech budou pravděpodobně učit z domova. Výjimku by mohli mít první ročníky. Měsíční distanční výuka zřejmě čeká i vysoké školy. Základní se prý zatím uzavírat nebudou.


Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nás čeká omezení i v podobě roušek - ty budeme muset nosit minimálně do konce zimy.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz