Domácí

Přesun poboček i změny ve službách. Česká pošta chystá další změny

Přesun poboček i změny ve službách. Česká pošta chystá další změny
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Rozšíření nabídky služeb, přesun některých poboček i mobilní přepážky – Česká pošta má do konce roku velké plány. Jejím cílem je zefektivnit služby klientům a zavést účinný systém opatření proti šíření koronaviru.

Už od 1. září změnila Česká pošta na desítkách poboček otevírací dobu. Další vlna změn v provozu přijde od 1. října, jak jsme již informovali v tomto článku. To však nejsou jediné změny, které pošta plánuje.

Na programu je také přesun zhruba 250 kamenných poboček. Ty se budou prý stěhovat jen v rámci daných měst. Důvodem je povinnost dodržet normu Českého telekomunikačního úřadu, která udává, že 95 % občanů města musí mít poštu v docházkové vzdálenosti maximálně 2,5 kilometru.

 

Důvodem stěhování poboček je prý jejich neefektivní využití nebo špatná dostupnost. "Jejich současné umístění není vhodné jak pro poštu samotnou, tak ani pro zákazníky, z důvodu například špatné dopravní dostupnosti nebo kvůli nehospodárnosti při provozu budovy. Prozatím však o konkrétních krocích nebylo rozhodnuto," vyjádřil se pro TN.cz mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Pobočky také čeká změna vzhledu. Česká pošta plánuje bezbariérový koncept obsluhy a chce postupně zrušit přepážky, které jsou nyní mezi klientem a pracovníkem pošty. Během pandemie bude bariéra přetrvávat v podobě plexiskla. První pobočku s novým vzhledem plánuje pošta otevřít během podzimu v Mladé Boleslavi.

Související obsah

Jednotlivá stanoviště v rámci poboček budou nově konkrétně specializovaná. Namísto univerzálních okének budou jednotlivé přepážky zaměřené na konkrétní službu – bankovní pojištění, Czech POINT, příjem nebo výdej bankovních zásilek.

Minulý týden Česká pošta představila novinku, která zahájuje provoz 1. října – mobilní poštu. Jde o náhradní řešení například pro oblasti, kde je poštovní pobočka z nějakého důvodu uzavřená, nedostupná, nebo ještě nebyla zřízena. Poštovní auta v pravidelných intervalech budou objíždět obce a poskytovat stejný sortiment služeb jako klasická kamenná pobočka.

Související obsah

Projekt zkušebně odstartuje v Dobrušce na Rychnovsku a ve Dvorcích u Bruntálu. "Cílem pilotního provozu je ověření alternativní formy obsluhy našich klientů v praxi a zmapování jejich preferencí. Věřím, že se mobilní pošta stane téměř plnohodnotnou náhradou například uzavřené pobočky z důvodu krizových situací nebo rekonstrukce," prohlásil ředitel divize státní poštovní služby České pošty Miroslav Štěpán.

Už zavedenou letošní novinkou je síť externích provozoven Balíkovna, která je odpovědí České pošty na oblíbenou Zásilkovnu. Od února tohoto roku je také možné využívat dvourychlostní systém doručování, kdy si může zákazník vybrat, jestli upřednostní výhodnou cenu, nebo rychlejší doručení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz