Domácí

České dráhy přitvrzují! Kvůli lidem bez roušek zavedly tučnou pokutu

V reakci na odboj některých cestujících proti nošení roušek se České dráhy (ČD) rozhodly k radikálnímu kroku. Změnily své smluvní podmínky a zavedly do nich pokutu tisíc korun pro každého, kdo neuposlechne výzvu průvodčího a odmítne si ve vlaku nasadit roušku.

"K úpravě Smluvních přepravních podmínek Českých drah (SPPO) došlo k 1. říjnu v reakci na množící se případy neuposlechnutí pokynů vlakového personálu, a to nejen kvůli nenasazené ochraně dýchacích cest. Náš personál tak bude mít v případě neuposlechnutí výzev oporu v SPPO, a to včetně možnosti vystavit cestujícímu přirážku. Ta bude stejná jako v případě jakýchkoliv jiných porušení přepravních podmínek," vyjádřila se pro TN.cz mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Na změnu upozornil web zdopravy.

Ostře sledovaná byla například kauza paní Martiny z Brněnska, které za jízdu vlakem bez roušky průvodčí vystavil pokutu 4600 korun. Sankci žena dostala i za to, že spoj kvůli konfliktu nabral zpoždění.

S "odbojáři" bojují také zaměstnanci městské hromadné dopravy. V metru spor o roušku skončil dokonce mužem v poutech. Cestující bez roušky na pražském Florenci na výzvy nejdřív nereagoval, pak začal být podle strážníků agresivní.

Související obsah

Plné ruce práce mají s porušením nařízení o nošení roušek pražští městští policisté. "Od začátku září, kdy byla upravena nařízení týkající se povinnosti mít zakryté dýchací cesty, strážníci v metropoli odhalili 7 719 těchto přestupků. Nejvíce jich bylo zjištěno právě v prostředcích městské hromadné dopravy, konkrétně 6 728. Lidé o povinnosti nosit zakryté dýchací cesty vědí a většinově je dodržují, stávají se případy, že si ji zapomenou nasadit. Samozřejmě se také setkáváme s případy ignorování daného opatření," vyjádřila se pro TN.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Muži zákona mají podle Seifertové tři možnosti, jak situaci řešit. Můžou odpůrcům roušek domluvit, což je nejčastější řešení, uložit jim pokutu až 10 tisíc korun, nebo celou věc oznámit správnímu orgánu. V reálu prý strážníci provinilcům ukládají pokuty kolem 200 korun.

Související obsah

Právě případ, kdy kvůli sporu o roušku musel zastavit vlak, přiměl vedení Českých drah ke změně smluvních podmínek. Za jejich porušení se nově považuje i to, když cestující neposlechne pokyn, který mu dá pověřený zaměstnanec ČD, většinou průvodčí.

Neposlušné cestující nově čeká pokuta tisíc korun. Pokud ji zaplatí do 14 dnů, může být snížena na 400. Podle mluvčí ČD nejde o zvýšení pravomocí průvodčích, ale o upřesnění a zanesení možnosti uložit přirážku.

Související obsah

Ostatní přepravci se snaží cestující bez roušky umravnit domluvou. Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj připustil, že dopravce zatím podobně vyhrocené incidenty neřešil. V případě, že by k takové situaci došlo, může být podle Ondrůje cestující vyloučen z přepravy.

Leo Express nabízí dokonce roušky zdarma a v případě, že si ji cestující ani tak nechce nasadit, může stejně jako u ČD dostat pokutu tisíc korun. Arriva se cestujícím snaží primárně domluvit, žádné zásadní spory prý dopravce zatím neřešil. Například brněnský dopravní podnik také žádné změny v přepravních podmínkách zavádět neplánuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz