Domácí

Průvodčí bojují s cestujícími kvůli rouškám. Lidé je odmítají nosit

České dráhy marně bojují s cestujícími, kteří si odmítají nasadit během jízdy roušku. Přitom v prostředcích veřejné dopravy na celém území republiky je to povinnost. Průvodčí ale může cestující jen upozornit. Těch, kteří neposlechnou, je ale tolik, že kvůli každému nelze volat policii nebo zastavit vlak.

Na jaře jezdili Češi v rouškách i na kole do lesa a teď je pro řadu z nich problém nasadit ochranu v přeplněném vlaku. Průvodčí potvrzují, že v každé soupravě je minimálně deset lidí, kteří si odmítají nasadit roušku i přes opakované upozornění.

Jen v rychlíku z Břeclavi do Brna každý cestující slyší několikrát během jízdy varovné hlášení. Někteří berou varování jako doporučení. Roušky nasazují jen na chvilku, když kolem prochází kontrola.

"Řešíme to pořád, lidi je nechtějí nosit. Nerespektují to, ale s tím asi nic nenaděláme," svěřil se TV Nova vlakvedoucí David Tyrner. Výjimku mají všichni, kteří konzumují jídlo nebo pití. Pokud průvodčí někoho upozorní, většinou dostane stejnou odpověď.

Související obsah

Já jsem teď jedla. Já se polepším. My teď pijeme pivo. – To jsou jen některé z výmluv, které podle vyjádření průvodčích lidé používají, aby si nemuseli nasadit roušku. Někteří volí ostřejší slova: Mám se zastřelit? Mám vyskočit z vlaku?

Roušky chrání primárně zaměstnance drah, kteří ve službě potkají až tisíce lidí denně. Pokud začnou odcházet do karantény, hrozí omezení spojů. "Prosíme cestující o určitou ohleduplnost," řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Související obsah

Kvůli cestující, která si odmítla nasadit roušku, už dráhy soupravu zastavily. Žena dostala pokutu pět tisíc korun za zpoždění vlaku. Odmítání roušek ale není jen české specifikum.

Jeden Francouz strávil s odkrytým obličejem celou cestu z Vídně do Brna a nepřesvědčil ho ani vlakvedoucí, který mu přinesl roušku z vlastních zásob. "Nevěřím tomu, že jsem pro někoho hrozba, ani že by mě někdo ohrožoval," tvrdil cestující.

kvo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz