Zahraničí

Babiš odletěl do Bruselu, na summitu EU projednává i situaci v Bělorusku

V Bruselu ve čtvrtek mimořádně zasedá Evropská rada. Českou republiku na summitu zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO). Mezi tématy, které členské státy řeší, je například rostoucí napětí v Turecku, vztahy mezi EU a Čínou, dění v Bělorusku nebo digitalizace.

Hlavním tématem schůzky, která začala odpoledne, jsou právě vnější vztahy Evropské unie. Lídry členských zemí znepokojují vztahy s Tureckem a jeho působení na východě Středomoří. Kypr a Řecko mají plnou podporu sedmadvacítky.

Na programu je také brexit - předsedkyně Evropské komise Ursula fon der Lajenová oznámila, že Evropská unie zahájila řízení s Velkou Británií, protože země schválila zákon, který by mohl narušit dohodu o brexitu.

Premiér Babiš také vyzval členské státy Evropské unie, aby se znovu zabývaly aktuální situací v Bělorusku. Pro Českou republiku bude ale důležitější jednání, které se uskuteční v pátek dopoledne.

Související obsah

Tam se bude řešit otázka vnitřního evropského trhu, která dlouhodobě patří k prioritám Česka. Lídři se chtějí bavit o plném obnovení ekonomiky a jejím posílení. V pátek by se měla projednávat také průmyslová politika a urychlení digitální transformace.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz