Zajímavosti

V říjnu se můžeme těšit na Modrý Měsíc. Co přesně označení znamená?

V říjnu se můžeme těšit na Modrý Měsíc. Co přesně označení znamená?
Zdroj: Profimedia

Už ve čtvrtek se dočkáme úplňku, který Farmářský almanach označuje za "Měsíc sklizně". Tentokrát ho na noční obloze doprovodí velmi jasný Mars, který se brzy dostane do opozice se Sluncem, zároveň je také velmi blízko Zemi. Na říjen pak připadá o něco vzácnější úplněk, který se označuje jako Modrý Měsíc. Nečekejte ale neobvyklé zabarvení.

Modrý Měsíc je v současnosti označení pro nepříliš častý jev, kdy během jednoho kalendářního měsíce nastane druhý úplněk. Je to způsobeno tím, že úplněk nastává přibližně jednou za 29,5 dne, zatímco měsíce jsou delší. Jedině v únoru se s Modrým Měsícem setkat nemůžeme.

Označení Modrý Měsíc podle NASA vzniklo v roce 1883, když vybuchla Krakatoa. Vulkán do vzduchu vychrlil tolik prachu a popela, že se Měsíc jevil namodralý. Jednalo se o tak nezvyklý úkaz, že se označení uchytilo.

Modrý Měsíc v minulosti označoval také trochu jiný jev, nazýval se tak čtvrtý úplněk v jednom období, tedy 13. úplněk v roce. Jednalo se o podobné označení, jako je například Měsíc sklizně (Harvest Moon).

Související obsah

Právě Měsíc sklizně je označení pro úplněk, který nastává po podzimní rovnodennosti a letos připadá na 1. října.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz