Koronavirus

Nový "trojtest" od Karlovky zjistí Covid-19 i chřipku. Za stejnou cenu

Nový "trojtest" od Karlovky zjistí Covid-19 i chřipku. Za stejnou cenu
Zdroj: Univerzita Karlova

Univerzita Karlova (UK) představila nový společný test na koronavirus a chřipku A a B. Hlavní přínos má být u pacinetů se symptomy na akutním příjmu. "Trojtest" navíc bude stát stejně jako samostatný test na koronavirus.

Nový společný test podle zástupců univerzity přináší pro vyšetřované mnoho výhod. "Nyní díky multiplexu vyšetřovaný může zjistit, že je negativní na Covid-19 a pozitivní na jednu z typů chřipek. To má za následek, že se jednak automaticky nenařizuje povinná karanténa, jednak může být osoba léčena dostupnými antivirotickými přípravky," uvedl mluvčí UK Václav Hájek.


U pacienta s těžkým průběhem podle UK je tento závěr velice důležitý zejména v případě urgentního příjmu, kde bude po otestování jasné, zda musí být pacient předán na speciální oddělení JIP s přísnými opatřeními pro onemocnění Covid-19 nebo na běžné oddělení.

Související obsah


Cenově navíc společný test vychází stejně jako nynější testy, které ovšem kontrolují jen přítomnost Covid-19.


Na vývoji se podílela univerzitní dceřiná společnost GeneSpector ve spolupráci s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění spadající pod Státní zdravotní ústav. Nyní testy využívá asi pětina Čechů.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz