Koronavirus

Od pondělí začnou platit nová opatření, oznámil ministr Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek představí dlouhodobou strategii boje s koronavirem. Některá opatření z připravovaného balíku začnou platit už příští pondělí. Mají zastavit růst počtu nakažených, který je podle Prymuly nejvyšší v Evropě.

Teprve jeden den platí nová opatření, příští pondělí ale přijdou další. "V pátek opravdu bude publikován dlouhodobý plán, abychom věděli, jaká opatření nás čekají hned od pondělí a jaká za měsíc," oznámil ministr Prymula v televizi Nova.

O jaká nařízení přesně půjde, se zatím neví. Šéf resortu zdravotnictví je oproti zvyklostem z předešlých dní nejprve probere s kolegy z vlády i opozicí. Má jít ale o jasný plán, jak se lidé mají chovat.

"Nebudu určitě říkat konkrétní opatření. S těmi chci nejprve seznámit vládu, poté opozici a v pátek by měla být vyhlášena tak, aby to byl jakýsi plán, jak se chovat v těch následujících týdnech, abychom tady měli podle předpokladů opatření, která budou akceptována a povedou ke zvládnutí epidemie," popsal Prymula.

Související obsah

V posledních dnech rychle narůstají i počty zemřelých. Za posledních šest dní podlehlo 121 infikovaných. "Je třeba si uvědomit, že když uděláme nějaká opatření, počty úmrtí budou ještě 10 dnů narůstat," prohlásil ministr zdravotnictví, který prosazoval i nouzový stav. Ten je vyhlášen od 5. října na 30 dní.

"Během prázdinových měsíců tady převládl názor, že tato epidemie není nebezpečná, že onemocnění Covidem je v podstatě lehká chřipka. Od toho se odvíjela ta laxnost v přístupu k různým opatřením. Teď tady máme exponenciální růst, který je v podstatě v tuto chvíli nejvyšší v Evropě. Musíme činit kroky, abychom zamezili tomuto nárůstu," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz