Zahraničí

Novou Anglii zaplavily desítky tisíc tuleňů. Jsou chránění a škodí místním

Novou Anglii zaplavily desítky tisíc tuleňů. Jejich populace se na severovýchodním pobřeží USA rozrostla díky zákonům, které je chrání. Jenže mezi místními vyvolává přítomnost zvířat rozporuplné pocity. Tuleňů je totiž tolik, že rybářům kradou úlovky ze sítí a k pobřeží lákají žraloky.

Válka o tuleně. Těmito slovy lze popsat současnou situaci v Nové Anglii ve Spojených státech. Zvířat, která chrání tamní zákony, je totiž v regionu tolik, že začala škodit místním obyvatelům.

"Snažíme se lovit tolik ryb, abychom se uživili, ale nepřeháníme to. Jenže teď o další velkou část rybího úlovku zápasíme s tuleni. Z vody mizí nadměrné množství ryb, které pak v ekosystému chybí,“ stěžuje si rybář Nick Muto.

S tímto postojem naopak nesouhlasí ochránci přírody, kteří za návrat zvířat do oblasti desítky let bojovali. Nesouhlasí ani turisté, jelikož se tuleni stali jejich oblíbenou atrakcí.

Související obsah

"Je skvělé vidět tuleně v jejich přirozeném prostředí nejen v nějakém akváriu nebo v zoologické zahradě. Víte, kde jinde by měli žít, když ne v oceánu?“ podivuje se turistka Julie Locke.

A pravdu mají částečně oba tábory. Tuleni opravdu spořádají značné množství ryb, nejsou příliš vybíraví, a navíc jedí obvykle stejné druhy ryb jako člověk.

Související obsah

V Nové Anglii jich teď podle odhadů žije přes 27 tisíc. Populace tuleňů výrazněji roste od roku 1972, kdy byl zákon na jejich ochranu přijat.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz