Zahraničí

Hurikán Delta se blíží k Mexiku. Úřady evakuovaly desetitisíce lidí

Nebezpečný hurikán Delta, který postupuje k mexickému poloostrovu Yucatán, zesílil až na čtvrtý stupeň. Nyní ho doprovází vítr o rychlosti až 230 km/h. Úřady začaly evakuovat desetitisíce obyvatel a turistů.

"Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) předpokládá, že hurikán na pevnině ještě nabere na síle a přinese ohrožující bouřky, ničivé vlny nebo bleskové povodně ve vnitrozemí,“ píše list The Guardian.

Jen před několika dny zasáhla poloostrov bouře Gamma, která si vyžádala nejméně šest obětí. Vítr tehdy dosahoval rychlosti až 110 km/h. Bouře mimo jiné přinesla také záplavy. Mexické úřady právě proto nyní nařídily na karibském pobřeží země evakuovat veškeré obyvatele i turisty.

Související obsah

Vláda povolala také ozbrojené složky, které evakuovaly ostrov Holbox a všechny hotely v letovisku Puerto Morelos. Nejvíce zasažené by mělo být například město Cancún, kde se ve středu tvořily dlouhé fronty v supermarketech, nebo na čerpacích stranicích.

Úředníci totiž podle deníku The Guardian varovali obyvatele, aby měli zásoby vody a jídla na několik dnů. Stát zároveň nařídil uzavřít veškeré podniky hodinu po poledni místního času a zakázal prodej alkoholu. Státní letiště zůstávají i nadále otevřená.

Hurikán je na Saffirově-Simpsonově stupnici označený hodnotou čtyři, tedy jako velmi intenzivní a nebezpečný pro obydlená místa. Hurikány o této síle zpravidla strhávají střechy a vážně poškozují budovy. Často je doprovází také povodně ve vnitrozemí.

Koncem tohoto týdne by měl hurikán dorazit k jižnímu pobřeží Spojených států.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz