Koronavirus

Ve Vídni se lidé testují na Covid-19 kloktáním, vzorky přiveze domů kurýr

Ve Vídni se lidé testují na Covid-19 kloktáním, vzorky přiveze domů kurýr
Zdroj: PID/David Bohmann

Rychleji, pohodlněji, s vyšší kapacitou a menšími nároky na zdravotnický personál. Nově zavedené koronavirové testy ve Vídni vozí speciálně proškolení kurýři až do domácností. Díky jednoduché metodě kloktání lze zrychlit proces testování, čímž by se v příštích týdnech mělo stihnout přes 1000 odběrů denně.

Vídeň vytáhla do boje s koronavirem další, poměrně efektivní zbraň. Kromě dosavadních opatření posiluje ve snaze o testování. V minulých týdnech otevřela dvoumilionová metropole nová testovací drive-in stanoviště a přijímá další pracovníky na zdravotnickou linku 1450, pro zpětné dohledávání nebo do zdravotnického úřadu.

Od tohoto týdne ulicemi Vídně projíždí i 80 kurýrů na kolech a e-mopedech, kteří rozváží testy na principu kloktání lidem až do domácností. Pacientům přijde předem SMS s předpokládaným časem příjezdu kurýra a s připomenutím, aby před testem nic nejedli. "Testování probíhá každý den od 6 do 22 hodin," uvedl městský radní pro zdravotnictví Peter Hacker.

Související obsah

Pilotní provoz se podle zdravotníků, města i pacientů osvědčil, spokojenost vyjádřilo 99 procent účastníků. Jen za září provedla Vídeň dohromady přes 150 tisíc testů a na koronavirové lince 1450 odbavila takřka 200 tisíc hovorů. Počátkem října také Vídeň zavedla povinnou registraci hostů v restauracích kvůli zpětnému trasování v případě nákazy.
 

Slovensko hlásí největší počet nakažených od začátku epidemie. Podívejte se na reportáž televize Nova:

vkl, TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz