Domácí

Okny uniká v zimě mnoho tepla! Takhle je seřídíte a utěsníte! NÁVOD

Okny uniká v zimě mnoho tepla! Takhle je seřídíte a utěsníte! NÁVOD
Zdroj: Profimedia

Zima se nezadržitelně blíží, a proto začíná období seřízení plastových oken v domácnostech. Zabrání se tak úniku tepla a ušetří se i rodinný rozpočet. Přečtěte si, jak taková plastová okna na zimu připravit.

Pokud vám jdou plastová okna špatně zavírat nebo jimi profukuje, je nejvyšší čas začíst s jejich údržbou před zimou. Pravidelná údržba oken by se každopádně měla provádět po celý rok. Údržbou totiž zabráníte vniku chladu a hluku zvenčí, a zároveň ušetříte domácí kasu, jelikož nebude unikat teplo.
 

Nastavení režimu okna

Při změně ročního období je dobré myslet i na změnu nastavení okna. Tento režim můžete změnit ručně nebo pomocí imbusového klíče. Mění se tak přítlak okna a okno se tolik neopotřebovává.

Zdroj: TN.cz

Související obsah

Mytí oken

Okna se musí nejdříve pořádně umýt. Sluneční světlo totiž dokáže prach a nečistoty doslova přiškvařit do oken. K mytí používejte vlažnou vodu a neagresivní saponát. Okna je důležité umýt celá, a to jak skla, rámy, křídla, tak i těsnění.

Kontrola těsnění

Těsnění musí být vždy pružné, a proto je třeba ho každý rok promazat silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. V případě, že je poškozené, tak se musí vyměnit. Nové těsnění koupíte u prodejce oken.

Kontrolovat je třeba průchodnost otvorů pro odvádění vody v rámech. Veškeré nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat pryč.

Související obsah

Promazání kování

Pozornost je třeba věnovat také kování. Nejlepší je okna promazat olejem na šicí stroje. Některé druhy oken už mají přímo vyznačeno, kam je potřeba olej kápnout. Při údržbě je nutné se vyvarovat hlavně použití kuchyňských olejů či mazadel s přísadami pryskyřic a kyselin.

Natírání

Plastová okna se rozhodně nesmí za žádné situace natírat. Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu rámu dobře přilnout. Jakýkoli takový zásah může být důvodem k zamítnutí případné reklamace, protože se tím mohou změnit vlastnosti profilu.

Související obsah

Větrání

I když bude v zimě venku chladné počasí, člověk by rozhodně neměl zapomínat na větrání. Zamezí se tak především úchytu plísně v okně. Každopádně maximální doba větrání by měla být v období od prosince až do února zhruba 6 minut.

V Česku se objevila nekvalitní plastová okna z Polska. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz