Koronavirus

Vláda chce otestovat všechny Čechy. Stálo by to tři miliardy, řekl Prymula

Vývoj epidemie v Česku je z evropských států nejhorší. Vláda uvažuje o tom, že by se všichni lidé nechali otestovat. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl televizi Nova, že by to stálo zhruba tři miliardy. Testy by prováděli praktičtí lékaři u svých pacientů, kteří by měli zájem.

Všichni Češi by se měli nechat otestovat na koronavirus. Ve středu to společně s přísnějšími opatřeními oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vláda o tom jedná s praktickými lékaři.

"V posledních dvou dnech jsme velmi intenzivně diskutovali o ambiciózním projektu, kterým je protestování všech obyvatel České republiky. Nebylo by na bázi testů PCR, ale šlo by o antigenní testy," uvedl Prymula.

Ekonomiku by to podle ministra neohrozilo, přestože by pozitivní lidé skončili v izolaci. "Myslím si, že tohle nesouvisí s ekonomikou, když pomineme, že náklad na tohle celopopulační testování by byl na třech miliardách," řekl televizi Nova.

Související obsah

Šéf resortu zdravotnictví si myslí, že provést by se to dalo během dvou týdnů. "Budeme intenzivně jednat s praktickými lékaři. Celý projekt se musí důkladně připravit. Byli bychom schopni odhalit nějakých 90 až 93 procent všech pozitivních v populaci," dodal. Není zatím jisté, kdy a zda vůbec by testování začalo.

Podle Prymuly je testování všech obyvatel jedním ze způsobů, jak zpomalit šíření nákazy v Česku. "Benefit je obrovský, viděli bychom, kdo je pozitivní. Vadí nám, že nevidíme, kolik přesně osob je aktuálně infekčních. Ta nemoc se velmi infekčně šíří. Pokud to budeme vědět, dáme je do izolace a ten proces šíření se výrazně zpomalí," prohlásil.

Na dva týdny se proto zastavuje kultura i sport, výjimku mají jen mezinároní utkání s povolením a bez diváků. Hospody, restaurace či bary musejí zavírat už ve 20 hodin. Podrobný přehled nařízení najdete zde.

Prymula o testování všech Čechů poprvé mluvil na tiskové konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz