Zahraničí

KLDR slaví výročí obří přehlídkou, Kim hrozí vypálením jaderných hlavic

Severní Korea vypálí jaderné zbraně, pokud bude v ohrožení. Diktátor Kim Čong-un to řekl na vojenské přehlídce k 75. výročí založení Korejské strany práce. Pro nejtvrdší totalitní režim světa jde o jeden z nejvýznamnějších dnů. Armáda se na přehlídku připravovala už od léta.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un v sobotu pohrozil světu vypálením jaderných hlavic. Pokud se země ocitne v ohrožení, nukleární zbraně okamžitě "plně aktivuje".

Kim to řekl na vojenské přehlídce, kterou KLDR pořádá u příležitost 75. výročí založení vládní strany, píše agentura AP. Po druhé světové válce ji založil Kim Ir-sen, věčný prezident a dědeček současného diktátora.

Pro zemi je sobotní výročí nejdůležitější události tohoto roku. Přehlídky se účastní desítky tisíc vojáků, kteří na ni trénovali už od léta. Kvůli nedostatku potravin často kolabovali vyčerpáním, jeden z příslušníků severokorejské armády dokonce utekl do Jižní Koreje.

Související obsah

Při vyhrožování jaderným útokem Kim oproti minulosti nezmínil Spojené státy americké ani zbytek Západu. KLDR pokládá Washington za svého úhlavního nepřítele. Diktátor vyzval lid, aby vydržel čelit "ohromným výzvám". Na mysli měl kromě koronavirové pandemie také ekonomické sankce, které na zemi uvalily západní státy právě kvůli jadernému programu.

Podle jihokorejských pozorovatelů stojí KLDR na pokraji hladomoru. Ve druhé polovině 90. let zemřelo kvůli nedostatku jídla až tři a půl milionu Severokorejců. Tamějšímu hospodářství přes léto nepomohly bouře, které zničily úrodu. Režim přesto nákladnou přehlídku nezrušil.

Související obsah

Společně s výročím ustaly také spekulace, že Kim nechal odstranit svou mladší sestru Kim Jo-čong. Předtím se totiž tři měsíce neobjevila na veřejnosti. Když byl diktátor na jaře kvůli zdravotním problémům v péči lékařů, mluvilo se o ní jako o možné nástupkyni ve vedení země. Neuskutečněná poprava by pro Kima po zotavení představovala možnost upevnění moci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz