Zahraničí

Svět se bojí oslav v KLDR. Kim prý plánuje pohrozit ničivými zbraněmi

Svět se bojí oslav v KLDR. Kim prý plánuje pohrozit ničivými zbraněmi
Zdroj: Profimedia

Severní Korea se připravuje na mohutné oslavy 75. výročí žaložení Korejské strany práce. Kromě tradiční vojenské přehlídky v Pchjongjangu ale může diktátor Kim Čong-un vyrukovat i s něčím hrozivějším, obávají se zahraniční pozorovatelé. Nejčastěji skloňují nový arzenál, jímž by po letech opět pohrozil světu.

Pochlubí se Kim Čong-un novými zbraněmi, anebo rovnou po delší době uskuteční další test jaderných střel? Korejská strana práce má výročí 10. října a právě tohle datum celý svět netrpělivě vyhlíží.

Panují totiž obavy, že si severokorejský diktátor na významný "svátek" připravil něco velkého. Stranu v roce 1945 založil jeho dědeček Kim Ir-sen, kterému dodnes náleží titul věčný prezident.

Podle Jima Hoara, experta na KLDR, bude Kim chtít demonstrovat sílu před vlastním lidem i zahraničím. "Kulatá výročí se v zemi berou velmi vážně a jsou důležitá. Letošní vojenská přehlídka by tak měla být výjimečná. V minulosti se diktatura vždycky chlubila novými zbraněmi. Anebo alespoň jejich maketami, to nevíme," řekl Hoare britskému portálu express.co.uk.

Související obsah

Vzhledem k nevyzpytatelnosti severokorejského režimu prý ale nelze dopředu s větší jistotou předpovědět, co přesně se stane. Výročí Korejské strany práce je v KLDR po narozeninách Kim Ir-sena a Kim Čong-ila třetím nejdůležitějším dnem v roce.

Tomu odpovídá i rozsah příprav na obří vojenskou přehlídku, která proběhne v Pchjongjangu. Vojáci během nacvičování kolabují a údajně umírají na podvýživu. Přinejmenším jeden už od letošního srpna ze zoufalství ze Severní Koreje utekl. Téměř dva měsíce rovněž nikdo neviděl na veřejnosti diktátorovu mladší sestru Kim Jo-čong. I proto se mluví o tom, že si Kim hodlá přehlídkou upevnit svou pozici ve vedení státu.

Související obsah

Části KLDR během léta zasáhla tropická cyklóna a zničila rozsáhlou část úrody. Podle některých pozorovatelů je země na pokraji hladomoru. Ve druhé polovině 90. let kvůli hladu podle odhadů zemřelo až tři a půl milionu Severokorejců.

Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz