Koronavirus

Tisíce podnikatelů v září přerušilo živnost. Ztrácejí víru, prohlásil expert

Už teď se řada firem v Česku kvůli pandemii zmítá ve velkých problémech a mnoho jich muselo skončit úplně. V září přerušilo živnost skoro 10 tisíc podnikatelů, to je nejvíc od března, kdy byl poprvé vyhlášen nouzový stav.

Radovan Tlstovič podobně jako tisíce dalších podnikatelů svoji provozovnu zavírá. "Většina lidí, co podniká v gastronomii, ví, že takto se podnikat nedá," prohlásil.


Letos bylo přerušeno o 6000 živností víc než loni za stejné období. Nejvíce jich bylo v Praze, v Jihomoravském a Středočeském kraji. "Většina živností se pozastavuje na 30 nebo 100 let, to znamená, že ten podnikatel až takovou víru v nové podnikání nemá," shrnul jednatel společnosti Comeflex Consulting Libor Hraba.

Zdroj: TV Nova


"Momentálně zavřít neplánujeme, ale vzhledem k omezení provozní doby nevíme, co bude dál. Jsme u sportovního centra, tak očekáváme pokles tržeb až o 75 procent," řekl majitel restaurace Jakub Arnold.


Za rostoucím počtem přerušených živností stojí i konec období, ve kterém nemuseli živnostníci platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Povinnost mají opět od září. "Jde poměrně o jednodušší proces živnost pozastavit než ji zrušit," uvedl Hraba.

Související obsah


Krize nutí firmy také k propouštění. K září letošního roku stoupla nezaměstnanost meziročně o 1,1 procenta. "Obávám se, že budeme muset snížit stav zaměstnanců," zmínil Arnold. "Museli jsme se rozloučit s dost lidmi, protože je nebylo z čeho platit," dodává Tlstovič.

Zdroj: TV Nova


Hospodářská komora v pondělí představí návrh pomoci pro živnostníky z odvětví, která nová opatření zasáhla.
 

Zuzana Říhová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz