Domácí

Propouštění po létě zrychluje. Tady se chystá. PŘEHLED po krajích

Propouštění po létě zrychluje. Tady se chystá. PŘEHLED po krajích
Zdroj: Getty Images

Koronavirová krize dál drtí pracovní trh v Česku. Ukazují to data centrály Úřadu práce ČR. Vyplývá z nich, že se hromadné propuštění chystá ve mnoha firmách a dotknout se má více lidí než v srpnu nebo loni touto dobou.

"Ke konci září nahlásilo záměr hromadného propouštění celkem 21 zaměstnavatelů. Tento krok by se měl v následujících měsících dotknout 1 242 jejich zaměstnanců," řekla na dotaz TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

I když úřad nemůže ze zákona uvádět, kterých konkrétních firem se odchody dotknou, z dat jasně vyplývá, že se situace na pracovním trhu zhoršuje.

Související obsah

"Počet zaměstnavatelů, kteří hodlají propouštět, meziměsíčně (o 10) i meziročně (o 7) vzrostl. Počet propouštěných zaměstnanců (1 242) meziměsíčně (o 577) i meziročně (o 335) vzrostl také," informovala Beránková.

Z více než dvanácti set lidí, kteří čelí avizované ztrátě zaměstnání, jsou podle ní nejvíce ohrožení montážní dělníci výrobků a zařízení, zpracovatelé potravin, dřeva a textilu a třeba specialisté v obchodní sféře a veřejné správě.

"Je nutné upozornit, že pokud zaměstnavatelé nahlásí záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na sto procent. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele," nabízí mluvčí části lidí ohrožených vyhazovem naději.

Propouštět chce mnohem víc firem než v srpnu:

Tak jako tak chce dávat zaměstnancům výpovědi aktuálně mnohem více firem než před měsícem. Skokově se situace zhoršila v Moravskoslezském kraji - v srpnu tam chtěly společnosti dát sbohem 153 lidem, v září chtěly propustit 375 zaměstnanců, což je ve srovnání s dalšími kraji zdaleka nejvíc.

Výrazný nárůst avizovaných vyhazovů hlásí také firmy z Vysočiny - v srpnu hrozil odchod deseti lidem, nyní je to 169. Klidnější mohou naopak být lidé pracující v Jihomoravském kraji - v srpnu se zdejší firmy chtěly zbavit 202 zaměstnanců, aktuální počet avizovaných propuštění je o 105 míst nižší.

Související obsah

"Nabízíme zaměstnancům, kterých se dotkne hromadné propouštění, pomocnou ruku. A to ještě v době, než o práci fakticky přijdou. Úřady práce poskytují široké portfolio služeb – od zaevidování až po zprostředkování vhodného zaměstnání. Naši specialisté poradí lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst," uzavírá mluvčí Beránková.

V Česku přibylo žen bez práce. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz