Domácí

Stát chce dát nemocnicím rezervní lůžka. Ty by víc uvítaly pracovníky

Stát uvolní ze svých hmotných rezerv dva a půl tisíce lůžek. Ta by měla navýšit kapacity nemocnic. Některé už si o ně zažádaly, jiné zatím váhají. Nevědí totiž, kam je umístit.

S počtem nemocných stoupá počet nakažených i mezi personálem nemocnic a také potřeba nemocničních lůžek. Odborníci v minulosti uvedli, že české zdravotnictví zvládne asi 30 tisíc hospitalizovaných s Covidem-19. Nyní jich v nemocnicích leží bezmála 2200.

"Jakmile o tom vláda rozhodne, tak jsme připraveni s vyskladňováním těchto lůžek okamžitě začít," tvrdí předseda Státní správy hmotných rezerv Pavel Švagr. Jenže některé nemocnice více než lůžka potřebují pomocný personál.

Související obsah

"My v tuto chvíli neřešíme potřebu lůžkového fondu, lůžek máme dost. My řešíme aktuálně nedostatek personálu. Máme čtyři nemocné zaměstnance a deset zaměstnanců v karanténě, tak řešíme, od kdy budeme omezovat plánované operace," popsala mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj Věra Murínová.

"Ta informace je pro nás nová, budeme s ní pracovat, nicméně v tuto chvíli nejde ani tak o nedostatek lůžek, ale spíš o to, kdo by měl ta lůžka obsluhovat. Máme nedostatek personálu," vyjádřila se náměstkyně ředitele pro léčebnou péči FN Ostrava Zuzana Čermáková.

Související obsah

Olomoucká nemocnice naopak lůžka vítá a už si o ně požíádala. "Nabídku ministerstva naše nemocnice zaregistrovala, jsme schopni uvolnit místo pro 40 lůžek, ale v tuto chvíli jsme zažádali o 30 lůžek," řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

I v domově pro seniory Slunečnice v ostravské Porubě by pár lůžek potřebovali. "Máme prostor, kde bychom ta lůžka uschovali a tím bychom měli k dispozici, kdyby zase nastala situace, kdy by bylo potřeba stěhovat klienty, nebo založit novou covid zónu," informoval ředitel Domova Slunečnice Ostrava Radek Baran.

Související obsah

V Izraeli, který koronavirus decimuje, už přešli ke krizovému řešení. Vytvořili zázemí pro nemocné v podzemním parkovišti nemocnice. Na místě pomáhá armáda a její medici.

Erez Karp, hlavní lékař a nemocniční velící důstojník tvrdí, že "účelem operace je pomoci státu Izrael při řešení koronaviru." Je to vůbec poprvé v historii země, co armáda nasadila svůj lékařský personál k ošetření izraelských civilistů.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz