Zahraničí

Muž chytil Covid-19 dvakrát, podruhé byla nákaza mnohem silnější!

Muž chytil Covid-19 dvakrát, podruhé byla nákaza mnohem silnější!
Zdroj: Getty Images

Lékaři popsali znepokojivý případ mladíka z amerického státu Nevada, který se dvakrát v krátké době nakazil koronavirem. Když se mu nemoc vrátila, měla mnohem závažnější průběh než poprvé. Musel do nemocnice, protože mu selhávaly plíce.

Na případ z letošního jara upozornili lékaři ve studii v odborném žurnálu Lancet Infectious Diseases. Zdůraznili, že pětadvacetiletý mladík z Nevady neměl před infekcí žádné zdravotní problémy nebo poruchy imunity, kvůli kterým by byl novým druhem koronaviru zranitelnější, píše BBC. Nabízí se tak otázka, jak velkou imunitu proti viru je možné si vytvořit.

Mladík na sobě první symptomy onemocnění pocítil 25. března - trpěl průjmem, nevolnostmi, bolestmi hlavy, kašlal a bolelo ho v krku. Pozitivní test na Covid-19 měl 18. dubna, o devět dní později se symptomů zbavil.

Související obsah

Testy na přítomnost viru v těle mu následně vyšly negativní také 9. a 26. května. Jenže už o dva dny později se u něj rozjela horečka, měl průjem, kašel a další příznaky nemoci.

Že jde znovu o koronavirus, potvrdil 5. června další provedený test. To už měl mladý Američan problémy s dýcháním a nízkou hladinu kyslíku v krvi, protože jeho plíce nestíhaly tělo dostatečně zásobovat.

Podle vědců se muž nakazil Covid-19 dvakrát. Nešlo podle nich o to, že by původní dávka viru v jeho těle jen na nějakou dobu "usnula" a pak se znovu probudila. "Naše zjištění signalizují, že prodělání infekce nutně nechrání před nakažením v budoucnu," říká lékař Mark Pandori z Nevadské univerzity.

Související obsah

A lidem, kteří už nákazou prošli, doporučuje, aby nadále dodržovali rozestupy, nosili roušky a myli si ruce. Vědci tak nyní zkoumají, jak vlastně imunita proti viru funguje nebo jak dlouho vydrží. Zodpovězení těchto otázek je důležité i kvůli očkování či kolektivní imunitě.

Zatím to nicméně vypadá, že případů, kdy pacienti prodělají Covid-19 a později se nakazí znovu, je pouhý zlomek. A třeba data z Hongkongu, Belgie nebo Nizozemí ukazují, že když už se lidé znovu nakazí, je u nich průběh stejný jako poprvé. Vážnější průběh podobný případu popsanému v tomto článku hlásí u jednoho pacienta Ekvádor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz