Domácí

Projev Prymuly: Plošné testování bude zdarma, posílíme kapacitu lůžek!

Projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), který byl naplánovaný na pondělní večer, ale byl nakonec odložen, jste mohli sledovat živě na TV Nova v rámci Televizních novin a na TN.cz. Ministr mluvil o hrozícím lockdownu i plošném testování. To má být zdarma. Během projevu se Čechům několikrát omluvil.

"Boj s jakoukoli epidemií je dlouhodobý proces a vyžaduje strategii. V létě jsem možná mohl být důraznější. Epidemii nelze zkrotit bez sociálních a ekonomických ztrát," prohlásil na začátku projevu ministr.

V následujících týdnech podle něj dojde k nárůstu hospitalizovaných i mrtvých. "Kdybychom nereagovali, šíření viru by se vymklo kontrole, musíme reagovat rychle," tvrdí Prymula. Lockdown, tedy úplné uzavření země, prý Prymula nechce.

"Prosím, věřte nám, opravdu víme, co děláme a proč to děláme. Nechceme celou zemi zavřít jako na jaře, nechceme lockdown, nechceme zavírat služby, obchody ani fabriky. Jak toho chceme dosáhnout? Společně, jedině společně," prosí ministr zdravotnictví. Slíbil také posílení kapacit lůžek až na 10 tisíc, aby se nestalo, že nebude možné se o nemocné postarat.

Související obsah

"První kolo opatření vyvolalo velkou vlnu kritiky a nenávisti, lidé je vnímali jako šikanózní a zasahující do jejich svobody a běžného života. Zcela chápu, jak jste na to citliví a chci se za to omluvit, ale musíme jednat, aby se šíření viru nevymklo kontrole. Dopady opatření budeme stále monitorovat a vyhodnocovat jejich účelnost a funkčnost, i když se vám nebudou líbit, budou vás štvát a nebudete moci žít své životy tak, jak jste byli zvyklí," slíbil Prymula.

Důležité je podle něj posílit kapacity lůžek v nemocnicích a také zajistit plošné testování lidí. To by mělo být rychlé a zdarma. Pomáhat s ním mají i tisíce studentů vysokých škol a nejen těch lékařských.


Chce také co nejlépe a nejrychleji komunikovat, aby lidé měli nejčerstvější informace. Prymula vyzval všechny, aby nešířili dezinformace například o nenošení roušek, protože to dopadá i na zdravotníky.

"Pokud všichni nepomůžeme, situace se bude dále zhoršovat a boj s pandemií nemůže být úspěšný. Uvidíme časem, jestli budeme opatření dál zpřísňovat, nebo uvolňovat," sdělil ministr.

Na závěr projevu, který trval něco málo přes 20 minut, Prymula podrobně promluvil o nových opatřeních - o uzavření restaurací a prvních stupňů základních škol či rouškách na zastávkách veřejné dopravy. Rodičům dětí slíbil, že se jejich ratolesti do lavic 2. listopadu určitě vrátí. Řekl, že aktuálně je reprodukční číslo 1,5 (každý infikovaný tak v průměru nakazí dalšího 1,5 člověka) a cílem je srazit jeho hodnotu na 0,8.

Související obsah

"Můj projev bude poměrně dlouhý, ale prožíváme složitou situaci, kterou vás všechny chci jako váš ministr zdravotnictví provést. Jde o důležité a praktické informace potřebné pro nás všechny v nadcházejících týdnech," avizoval krátce před televizním vystoupením Prymula na svém twitteru.

Svůj první mimořádný projev měl ministr Prymula přednést už v pondělí. Kvůli zasedání vlády ho však odložil. "Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit," vysvětlil ministr zdravotnictví na svém twitteru. Obratem se stal terčem vtipů na téma "už nevěděl, co zrušit, tak zrušil vlastní projev".

Vláda s platností od středy zavedla přísná opatření za účelem zastavení šíření nákazy. Nově se venku může shromáždit maximálně šest lidí a na nástupištích, v čekárnách a přístřešcích u zastávek veřejné dopravy jsou povinné roušky.

Školy kromě těch mateřských až do konce října povinně přejdou na distanční výuku a restaurace, bary i kluby musí zavřít až do 3. listopadu. Mohou však prodávat jídlo s sebou.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz