Domácí

Rodiče mate situace kolem škol. Tyhle zůstávají otevřené! PŘEHLED

Z rozhodnutí vlády musely všechny školy povinně přejít na distanční výuku a budovy pro žáky uzavřít. Výjimky v zákazu však rodiče matou a často nevědí, jestli právě "jejich" škola zůstane otevřená nebo ne. Redakce TN.cz přináší přehled toho, které školy dál zůstávají v běžném provozu.

"Všechny školy jsou prý zavřené s výjimkou těch pro děti zaměstnanců v první linii. Není to pravda, škola, kam chodí obě mé dcery, zůstala otevřená. Jak je možné, že se všechny školy zavřely a tato ne?" ptala se redaktorů TN.cz jedna z maminek. Jak to se školami je, však neví řada dalších rodičů.

Podle informací ministerstva školství (MŠMT) jsou ze zákazu platného do 2. listopadu celkem tři výjimky.

 

Školy podle paragrafu 16

Zejména v tomto případě rodiče často neví, o jaké školy vlastně jde. Jde o tzv. zvláštní školy, tedy zařízení určená pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, například se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním.

Takové školy navštěvují tělesně či mentálně postižené děti, žáci s vadou řeči, autismem či poruchami učení nebo chování. Patří sem také sociálně znevýhodnění, děti s nařízenou ústavní nebo ochrannou výchovou a lidé, kteří mají azyl na území České republiky.

Tyto školy zůstávají dál v provozu. Otevřené zůstávají také jejich družiny a internáty. Žáci, studenti ani pedagogičtí pracovníci zvláštních škol také nemusejí nosit roušky. "Obecně platí, že ředitel školy nemůže nošení roušky nařizovat dětem, žákům či studentům, kteří tuto povinnost nemají," informuje ministerstvo školství.

Související obsah

Mateřské školy

Beze změn dál fungují také školy pro nejmenší. Ačkoli pro ně platí stejná zvýšená hygienická opatření, jako bez výjimky pro všechny ostatní školy, děti, zaměstnanci a pečovatelé v mateřinkách nemusí nosit roušky.

Pro mateřské školy také neplatí zákaz používání sportovišť, a to vnitřních i venkovních. Tamní pracovníci hřiště, tělocvičny či například kluziště podle informací ministerstva školství dál mohou využívat v rámci vzdělávání dětí.

Související obsah

Školy pro pracovníky z první linie

V těch nebude probíhat klasická výuka, ale primárně dohled nad dětmi. Těm škola zajistí také stravování a případnou výuku budou na dálku provádět kmenoví kantoři. První zařízení kraje plánovaly otevřít už ve středu. Rodiče za tyto služby nebudou nic platit, ale zároveň nemají nárok na ošetřovné.

Dále zůstávají otevřená školská poradenská zařízení a školní jídelny. Ty se ale musí řídit dřívějšími pravidly pro restaurace a hospody. Mezi stoly musí být rozestup nejméně 1,5 metru a u jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři strávníci. V případě dlouhých stolů i víc, ale mezi jednotlivými skupinami musí být nejméně dva metry.

Související obsah

V jídelně také nemůže být víc lidí, než je míst k sezení a žáci ani učitelé nemohou v jídelně čekat, než se nějaké místo uvolní. Lidé "zvenčí" si do jídelny mohou dojít pro jídlo, ale musí si ho odnést s sebou. Jídlo si mohou odebírat také žáci na distanční výuce. Ředitel by měl všem žákům zajistit dotované obědy.

"Samozřejmě stále platí požadavky na zvýšená hygienická opatření ve školních jídelnách. Realizaci doporučení na umývání nádobí horkou vodou (60 °C respektive 85 °C) je nutné vyhodnotit dle místních podmínek. Není nutné zvlášť ohřívat horkou vodu a dostačující je vždy umývání nádobí horkou vodou zajišťovanou v rámci vodovodního řadu," dodává MŠMT.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz