Domácí

Armáda postaví polní nemocnice. Lůžek potřebujeme až 14 tisíc, tvrdí Prymula

Česká republika potřebuje rychle náhradní kapacity lůžek kvůli zhoršující se situaci kolem epidemie koronaviru, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Bruselu. Náhradní lůžka, která má stát v zásobě, podle něj stačit nebudou. Ministr vnitra oznámil, že armáda začne o víkendu budovat polní nemocnici v Letňanech. Odkázal na slova ministra zdravotnictví, podle kterého stát potřebuje zhruba 14 tisíc lůžek.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se začnou již v sobotu stavět lůžka v areálu pražského výstaviště Letňany. "Bude to tak, že armáda v polní nemocnici, jejíž kapacita bude navýšena až na pět set lůžek, začne s výstavbou v sobotu. Budou využity stavby v Letňanech, to jsou ty hangáry, kde je zajištěno vytápění a tak dále. Vybavení bude pocházet z armádní polní nemocnice," vysvětlil v České televizi Hamáček.

Jan Hamáček o nově vznikající polní nemocnici v Letňanech:

Armáda na twitteru oznámila, že se na výstavbu už připravuje.

 

Pracovat by tam měl jak personál armádní nemocnice, tak zdravotníci. Zajištění personálních kapacit ale zatím vyřešené není, podle něj se tím už zabývá ministerstvo zdravotnictví. Hamáček odkázal na slova ministra zdravotnictví Romana Prymula (za ANO), podle kterého stát potřebuje zhruba 14 - 15 tisíc lůžek, což je dvojnásobek aktuálního počtu.

Na podrobnosti se podívejte v reportáži Televizních novin:

Související obsah

 

Kdy polní nemocnice přijme první pacienty přibližuje Jan Hamáček:

V případě potřeby by podle Babiše vláda mohla využít i lázně, které disponují lůžky. Záložní kapacity by mohly být i v hotelích.

Polní nemocnici chystá vybudovat i Brno, podívejte se na reportáž z Televizních novin:

"Musíme urychleně stavět náhradní kapacity. Zítra zasedne vláda a toto je naprosto zásadní úkol pro pana Prymulu, aby se kapacity začaly stavět už tento týden. Velmi to spěchá, ta čísla jsou katastrofální, prognóza není dobrá. Samozřejmě to otázka i personálu, takže na tom se pracuje," sdělil Babiš novinářům před odletem do Bruselu.

Související obsah

"Máme v rámci hmotných rezerv náhradní lůžka, ale myslím si, že to nebude stačit. Proto jsem včera mluvil s majitelem firmy Linet panem Frolíkem. Myslím si, že bychom měli urychleně náhradní lůžka nakoupit," prohlásil premiér.

O tom, že je situace vážná, svědčí i slova prezidenta Lékařské komory. V rozhovoru pro Deník prozradil, že ve čtvrtek zašle dopis s výzvou všem lékařům, kteří momentálně pracují v zahraničí, aby přijeli vypomoci do českých nemocnic.

Premiér dopoledne odletěl do Bruselu na zasedání Evropské rady. S dalšími představiteli členských států bude řešit brexit či klimatickou neutralitu, jejímž cílem je snížení emisí o 55 % do roku 2030. "Je zásadní, aby tyto nové cíle nějakým zásadním způsobem nepoškodily náš průmysl," vyjádřil se Babiš.

Pusťte si celý brífink před odletem ZDE:

Pusťte si reportáž Televizních novin ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz