Zajímavosti

Jak si správně mýt ruce? Většina lidí se dopouští těchto zásadních chyb

Na čtvrtek 15. října připadá Světový den mytí rukou, který před dvanácti lety vyhlásila Světová zdravotnická organizace. V době současné pandemie jde o hodně aktuální téma.

Upozornit na základní hygienické návyky, které jsou jedním z nejefektivnějších způsobů, jak předejít šíření přenosných onemocnění, má vždy 15. října Světový den mytí rukou. Podle statistik si pořádně umýt ruce neumí až 95 procent populace.

"Nejčastější chyby při mytí rukou je nedostatečné množství vody a mýdla. Často si lidé myjou ruce se šperky a hodinkami," říká vedoucí předmětové komise na střední zdravotnické škole Gabriela Anisová.

Správné mytí rukou má podle hygieniků šest zásad. "Důležité je nanést mýdlo na navlhčené ruce, myjeme dlaně s propletenými prsty, dále myjeme hřbety rukou, opět s propletenými prsty, dále myjeme ruce s uzamčenými prsty, palce a poté konečky prstů," vysvětluje správný postup nemocniční hygienik Martin Hlobil. 

Související obsah

Nečistýma rukama se šíří třeba žloutenka typu A nebo virová i bakteriální průjmová onemocnění, jako je třeba salmonelóza. Nemyté ruce často mohou i za přenos původců respiračních nákaz. Mytí rukou je velice důležité především v době současné padnemie koronaviru.

Téma správného mytí rukou je přitom teď - v době, kdy celý svět zasáhla koronavirová pandemie, více než aktuální. Správné mytí rukou je totiž zásadou číslo jedna, jak onemocnění předcházet.

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz