Zahraničí

Špatné zprávy z WHO! Klíčový lék není tak účinný, jak se myslelo

Šest měsíců prováděla Světová zdravotnická organizace (WHO) klinické testy, v rámci kterých zjišťovala účinnost remdesiviru na léčbu Covidu-19. Výsledky ukázaly, že lék nemá vůbec žádný, nebo jen velmi malý vliv na šanci na přežití. Nepomáhá jim ani rychleji se uzdravit. Česká vláda tento týden objednala dávky remdesiviru za více než 200 milionů korun.

Až dosud se zdálo, že byl remdesivir jediným lékem, který měl účinky na Covid-19. Nový výzkum WHO, o kterém informoval například zpravodajský web CNN, ale jeho účinnost vyvrací. Ze závěrů vyplývá, že na přežití nemoci remdesivir nemá žádný vliv. A pokud ano, tak jen velmi malý. To samé platí i u délky hospitalizace.

Studie zkoumala kromě remdesiviru ještě další tři léky - hydroxychlorochin, lopinavir a interferon. Žádný z nich nepomohl pacientům s Covidem-19 žít déle nebo se dostat rychleji z nemocnice. "U každého léku byl účinek na přežití neuspokojivý," uvedla WHO.

Výzkum vycházel z případů 11 tisíc pacientů nakažených koronavirem z 30 různých zemí a probíhal šest měsíců. V České republice organizace data nesbírala.

Související obsah

Výsledky předchozí velké studie o remdesiviru provedené v USA přitom uváděly, že u těžkých případů lék zkracuje délku léčby zhruba o třetinu a pouze pacientům s mírným průběhem nemoci nepomáhá.

Proti závěrům WHO se ohradila americká farmaceutická společnost Gilead Sciences, která remdesivir vyrábí. "Zdá se, že data WHO jsou v rozporu s důkazy z některých ověřených studií publikovaných v odborných časopisech, které potvrzují přínos přípravku," uvedla firma.

"Máme obavy, že data této otevřené globální studie neprošla přísnou kontrolou umožňující konstruktivní vědeckou diskuzi," dodal výrobce léčiv.

V České republice lékaři léčili remdesivirem jako prvního pražského taxikáře. Léčba byla úspěšná. Připomeňte si případ:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz