Domácí

Drtí vás finančně pandemie? Stát nabízí mimořádnou dávku! MANUÁL

Drtí vás finančně pandemie? Stát nabízí mimořádnou dávku! MANUÁL
Zdroj: Getty Images

Úřady práce i během druhé vlny epidemie koronaviru nabízejí lidem, kteří se kvůli nákaze dostali do tíživé životní situace, mimořádnou pomoc. Ministerstvo práce přitom tvrdí, že dosáhnout na dávku je jednodušší než na jaře. Jak o ni tedy žádat?

"Pokud se lidé v důsledku druhé vlny koronavirové pandemie dostávají do finančních potíží, v souvislosti s úhradou nutných nákladů mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci MOP COVID-19," říká mluvčí ministerstva práce Andrea Vašáková.

Žádat stát o peníze touto cestu podle ní navíc je mnohem jednodušší než dřív a nově do důvodů pro poskytnutí mimořádné pomoci patří také problémy se splácením hypotéky. Zároveň ale Vašáková varuje, aby lidé s žádostí neotáleli a na úřady práce se obrátili včas. 

O mimořádnou pomoc spojenou s pandemií mohou lidé za popsaných nových podmínek žádat už nyní, úředníci začnou formuláře vyřizovat v pondělí 19. října.

"V téhle těžké době je důležité, aby se lidé nedostávali do bezvýchodných situací. Protože je situace opravdu vážná a spoustě lidí kvůli epidemii opět hrozí významný výpadek příjmů, přistoupili jsme k dalšímu zjednodušení a rozšíření speciální koronavirové mimořádné okamžité pomoci,“ vysvětlila ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Související obsah

Aby vyřizování žádostí odsýpalo, mají si lidé pohlídat, aby žádost vyplnili správně, dodali všechny potřebné podklady a nechali na sebe fungující kontakt, aby s nimi úředníci mohli co nejrychleji řešit případné zádrhele.

"Nově se bude testovat příjem jen z poloviny. To znamená, že se bude pro účely hodnocení nároku na dávku MOP COVID-19 a její výši započítávat pouze 50 procent veškerých příjmů žadatele. Na jaře byl postup takový, že se některé příjmy započítávaly v celkové výši, některé z 80 procent (např. důchody) a některé ze 70 procent (příjmy ze závislé činnosti)," přiblížila další novinku Vašáková.

U lidí, jimž spadl kvůli pandemii příjem opravdu výrazně, budou prý úřady práce mimořádnou dávku vyřizovat přednostně. "Bude poskytována na základní životní potřeby - jídlo, základní hygienické potřeby, nájem a služby spojené s bydlením, internet a služby spojené s telefonováním. Nelze ji poskytnout na léky, dluhy (vyjma hypotéky), leasing, náklady spojené s podnikáním," varuje mluvčí ministerstva.

K žádosti je nutné doložit také aktuální výpis z bankovního účtu žadatele a členů jeho rodiny. "Úřad práce ale nepřihlíží k celému zůstatku na bankovním účtu, jen k relevantní sumě. Žadatelé proto nemusí mít obavu výpisy předkládat. I nadále bude MOP COVID-19 poskytována tak, aby příjemci zbyla na účtu poměrná část jeho našetřených financí," ujišťuje Vašáková.

Související obsah

Všechno se dá vyřídit i elektronicky, bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. Online formulář včetně vyplněného vzoru najdou lidé na stránkách ministerstva ZDE, další potřebné informace včetně instrukcí pro vyplnění a podání žádosti visí i na webu Úřadu práce ČR (ÚP ČR).

"Lidé mohou využít služeb virtuálního asistenta a v případě obecných dotazů se mohou obrátit na operátory Call centra ÚP ČR prostřednictvím bezplatné linky 800 779 900. Dotazy je možné posílat také elektronicky, a to na e-maily: kontaktni.centrum@mpsv.cz nebo callcentrum@mpsv.cz," radí Vašáková.

Žádost lze v době nouzového stavu odeslat e-mailem i bez ověřeného elektronického podpisu nebo v příloze e-mailu naskenovanou nebo ofotografovanou s vlastnoručním podpisem. Pak vše stačí odeslat na e-mailovou adresu úřadu práce, který je nejblíž místu, kde člověk žádající o dávku fakticky bydlí.

Žádosti mohou lidé samozřejmě také poslat "postaru" poštou, vhodit do schránky přímo na úřadu práce nebo předat na podatelnu.

Co všechno je potřeba doložit při žádání o mimořádnou pomoc spojenou s Covid-19, zjistíte na další straně článku:

- žádost o mimořádnou okamžitou pomoc spojenou s COVID-19 (do žádosti je nutné uvést všechny kontaktní údaje jako je telefonní číslo, e-mail a číslo občanského průkazu),

- souhlas s předáváním rodného čísla České poště (v případě, že by měla být dávka vyplácena poštovní poukázkou),

- další doklady, které jsou nutné pro vyhodnocení nároku a výše mimořádné okamžité pomoci jako je mimo jiné:

1. potvrzení o příjmu (např. výplatní páska, potvrzení od zaměstnavatele, výpis z bankovního účtu),

2. aktuální výpis z bankovního účtu žadatele a osob společně posuzovaných,

3. smlouva, rozhodnutí nebo jiný právní titul k užívání bytu a doklady o výši nájemného nebo obdobných nákladů u vlastníků, doklady o výši služeb spojených s užíváním bytu a doklady o výši energií,

4. doklad o výši nákladů za internet, telefon a hypotéku,

5. další relevantní doklady v souvislosti s potřebami, na které tuto dávku klient žádá

Žádost musí dále obsahovat stručný popis vážné mimořádné události s uvedením účelu, ke kterému má být dávka použita, nebo stručný popis okamžité (aktuální) životní situace. Specifické doklady žadatel doloží dle potřeby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz