Domácí

Svatby a pohřby v omezeném režimu. V pondělí začala platit nová opatření

Svatby a pohřby v omezeném režimu. V pondělí začala platit nová opatření
Zdroj: Profimedia

V pondělí začala platit nová opatření - svatby a pohřby se nyní mohou uskutečnit za účasti maximálně 30 lidí. Následná hostina v restauraci musí skončit nejpozději o půlnoci. Mimořádně se také mění podmínky pro lékařské prohlídky.

Pokud snoubenci snili o velké svatbě a budou se brát v nadcházejících dnech, mají smůlu. Od pondělí totiž na svatbu nesmí přijít více než 30 lidí. Svatební hostina se stále může uskutečnit, pro tyto případy byly ve stravovacích zařízeních stanovené výjimky. Musí ale skončit nejpozději o půlnoci.

To samé opatření platí i pro uzavření registrovaného partnerství mezi lidmi stejného pohlaví a také pro pohřby a smuteční hostiny. Vláda zároveň stanovila podmínku, že jak svatební, tak smuteční hostina se musí uskutečnit nejpozději následující den po obřadu.

Během svatebního obřadu na sobě snoubenci ani svatebčané nemusí mít roušky. To samé platí i během pořizování novomanželských fotografií. Na rozdíl od předchozí vlny nových opatření nebylo u svateb a pohřbů specifikováno, do kdy omezení platí.

Související obsah

Řada snoubenců v reakci na opatření zvažuje odložení svatby. "Nechce se mi mít svatbu jen o 30 lidech. Jenže když přesunout, tak na kdy? Vždyť se to celé může zase opakovat," napsala na sociálních sítích jedna z mnoha budoucích nevěst, které se tento problém dotýká.

Opatření se nejvíc dotýkají velkých rodin, před kterými stojí otázka, kteří členové se mohou zúčastnit a kteří ne. "Jako svatbu ještě pochopím, ale pro velké rodiny omezovat pohřby... to mi přijde jako bizár," ozývají se lidé. 

Od pondělí po dobu nouzového stavu je rovněž v rámci mimořádného opatření možné nahradit posouzení zdravotní způsobilosti pro novou práci čestným prohlášením. To samé platí i pro zdravotní průkaz u zaměstnanců, kteří vykonávají "epidemiologicky závažnou" práci. Není ani nutné provádět pravidelné lékařské prohlídky.

Ministr zdravotnictví vysvětlil, jak porozumět novým opatřením. Podívejte se na jeho projev ve videu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz