Domácí

Nemocnice nestíhají a omezují provoz kvůli Covidu! VELKÝ PŘEHLED

Česká republika zažívá druhou vlnu koronaviru. Ta se dotkla především zdravotnictví, které se potýká s náporem pacientů s nemocí Covid-19. Většina nemocnic proto omezuje svůj provoz a odkládá například neakutní plánované operace. Některé dokonce ruší ambulatní péči. podívejte se, jakých nemocnic se omezení týkají.

Počet aktivních případů koronaviru poprvé překonal v České republice hranici 100 tisíc. Mnoho nemocnic trpí akutním nedostatkem personálu. Většina z nich se proto rozhodla omezit svůj provoz, tak aby byly schopné zajišťovat kvalitní péči pacientům. 

Do nemocnice v Náchodě musela být dokonce povolána také armáda. Vojáci mají za úkol pomáhat především sestřičkám při manuálně těžké práci. 

Související obsah

V Nemocnici Jihlava přibývá za poslední tři týdny pacientů s nemocí Covid-19 a také s jejím těžkým průběhem. Před týdnem proto zařízení omezilo plánovanou péči. Situace se nezlepšila, proto od tohoto týdne omezuje také ambulantní péči.

"Omezení péče se samozřejmě netýká akutních zákroků, nebo operací, kde by časová prodleva vedla ke zhoršení stavu pacienta,“ uklidňuje ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Související obsah

Jinak tomu není ani ve Zlínském kraji, kde odkládají neakutní plánované operace všechny nemocnice. Mezi ně patří zařízení ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně. 

Omezení provozu zavedly nemocnice také v Jihočeském kraji a Libereckém kraji. Například Liberecká nemocnice všechny plánované operace přesouvá do Turnova a Frýdlantu.

Související obsah

Snížit počet operačních sálů musela také Fakultní nemocnice Brno. "Před nějakou dobou jsme omezili provoz operačních sálů. Máme jich nyní třináct. Žádnou jinou péči jsme nemuseli omezovat. Apelujeme na lidi, aby chodili na preventivní prohlídky a nezandebávali svůj zdravotní stav," uvedla pro TN.cz mluvčí FN Brno Veronika Plachá.

Mnoho nemocnic omezilo také možnost návštěv na svých odděleních. Před návštěvou nemocnice je proto vždy vhodné se informovat na stránkách příslušného zdravotnického zařízení.

TMR/Marek Hájkovský

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz