Domácí

V náchodské nemocnici je kritická situace, na pomoc tam vyrazili vojáci

Náchodská nemocnice trpí akutním nedostatkem personálu, okres přitom patří mezi nejpostiženější epidemií koronaviru. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) musel požádat o pomoc dokonce i armádu, která do nemocnice poslala vojáky.

"Náchodská nemocnice v tísni! Chybí personál a hejtman žádá o pomoc. Naši výsadkáři zaujali pozice. Pomohou se vším, co je potřeba. Úklid, rozvoz stravy nebo dezinfekce. Nic není problém," oznámila Armáda ČR v neděli ráno na sociálních sítích. 

"V posledních dnech registrujeme v našem regionu vysoký nárůst počtu nakažených nemocí Covid-19. Oblastní nemocnice Náchod se snaží operativně vyčleňovat dostatečně velký počet lůžek pro pacienty s touto nákazou," uvedl statutární ředitel nemocnice Jan Mach.

Kromě vojáků nemocnice vyzývá k pomoci i dobrovolníky. "Potřebujeme se připravit co možná nejlépe na nadcházející týdny. Proto se obracíme na ty z Vás, kteří máte zdravotnické vzdělání a byli byste ochotni pomoci našemu personálu se zvládáním této epidemie," napsal Mach.

Související obsah

Důležité je v tuto chvíli podle vedení města Náchod také zařídit péči o děti zdravotníků a dalších pracovníků v kritické infrastruktuře. "Jsme připraveni na konkrétní potřeby zdravotníků, směnnost personálu v náchodské nemocnici, potřeby stravování dětí i v pozdějších odpoledních hodinách, vypracování domácích úkolů," uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Pomoc potřebují i další nemocnice. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán tento týden podepsal povolání studentů medicíny a dalších zdravotnických oborů na pomoc v královéhradecké fakultní nemocnici. "Nyní nemocnice v kraji žádají 247 studentů," uvedl. V domově pro seniory na Biřičce v Královéhradeckém kraji pomohou studentky oboru sociální práce.

Související obsah

Situace je vážná i v jiných krajích. Personální krizi čelí například i nemocnice v Liberci. "Hned v pondělí se to bude řešit na Krizovém štábu Libereckého kraje. V úvahu připadá spíš pomoc studentů zdravotnických oborů v rámci pracovní povinnosti. O armádě zatím neuvažujeme," sdělil redakci TN.cz mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Kromě nemocnic armáda vypomáhá i v domovech pro seniory. V úterý nastoupilo 17 vojáků do dvou domovů na Ostravsku, kde pomáhají se zajištěním provozu. "Nasazení vojáků se předpokládá prozatím na 14 dnů s možností prodloužení podle zdravotní situace v zařízení," uvedla armáda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz