Koronavirus

Zeman odložil ceremoniál k 28. říjnu. "Hřib ať si nafackuje," řekl Mynář

Kancléř Vratislav Mynář oznámil, že ceremoniál při příležitosti státního svátku 28. října se odloží o rok. Uskuteční se tak až 28. října 2021.

Ve čtvrtek v 11 hodin vystoupil s detaily prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Oznámil, že na základě doporučení od ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se prezident Miloš Zeman rozhodl letošní předávání vyznamenání odložit na příští rok.

Seznam letošních oceněných se podle Mynáře objeví na stránkách Pražského hradu 28. října ve 20 hodin.

Související obsah


Mynář se v projevu ostře pustil do pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). "Chtěl bych se všem vyznamenaným omluvit za slova primátora Hřiba, který slavnostní akt předávání vyznamenání nazval cituji „párty na Hradě pro papalášskou smetánku“. I v letošním roce jsou mezi vyznamenanými veteráni druhé světové války, kteří bojovali za naše životy, budoucnost, za vlast, za národ. Mezi vyznamenanými jsou lidé, kteří denně bojují za naše životy s epidemií. Všechny tyto lidi primátor nazval hladovými prasaty. Je to nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování vyznamenání," řekl Mynář v narážce na Hřibův příspěvek na Twitteru z 13. října.

Hřib tehdy napsal, že plánovaný ceremoniál je "další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude party pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová." Hřib tím narážel na jarní zabijačku kancléře Mynáře. Ten ji tehdy obhajoval tím, že prase bylo hladové a musel ho zabít. Podobné akce byly tehdy zakázané.

Mynáře Hřibova slova vytočila. "Kdyby pan primátor Hřib měl v sobě aspoň kousek slušnosti, tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje," sdělil kancléř.

Podle Hřiba Mynář jeho slova překroutil. "Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře," uvedl pražský primátor a ocenil, že došlo k odsunutí předávání vyznamenání. 


 

Zeman oslavy rušit nechtěl

Prezident dlouhodobě zastával názor, že zrušit oslavy 28. října, nechce a považoval by to za zbabělost. Již dříve ovšem souhlasil, že se budou vyznamenání předávat bez účasti veřejnosti a politiků.

Související obsah


Vyznamenání 28. října měl obdržet například ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který dříve řekl, že při dodržení hygienických opatření by si pro ocenění na Pražský hrad přišel. Prezident také plánoval udělit in memoriam Řád bílého lva zpěvákovi Karlu Gottovi.

Prymula prezidentovo rozhodnutí ceremoniál odložit ocenil. "Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil," uvedl ministr. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz