Domácí

Hrad trvá na ceremoniálu k 28. říjnu. Bude, ale bez veřejnosti a politiků

Ceremoniál, který se tradičně koná 28. října ve Vladislavském sále, letos s největší pravděpodobností bude. A to přesto, že v republice od zítra začnou platit přísná opatření v souvislosti s koronavirem. Opozice mluví o papalášství.

I když od středy 14. října do úterý 3. listopadu platí omezení shromažďování na šest lidí (s výjimkou rodin či zaměstnání), oslav k 28. říjnu se prezident Miloš Zeman nevzdá. "Republika potřebuje v těžké době povzbuzení, naději. Státní svátek 28. října zosobňuje statečnost předků, hlubokou lásku k vlasti. Proto usilujeme o uskutečnění slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Hradu, v místě, kde kráčely dějiny. Byť v omezené podobě, ale přec," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociální síti.

 Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes v Lánech sešli s prezidentem, aby projednali podrobnosti ceremoniálu. Po schůzce bylo jasné, že dospěli ke kompromisu. Ceremoniál se konat bude, ale bez účasti veřejnosti, politiků a rodin oceněných. Uvedl to premiér po jednání s prezidentem.

Za jakých podmínek přesně budou tyto oslavy probíhat zatím nikdo neupřesnil. "O konkrétních opatřeních jednáme," uvedl na dotaz TN.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Fakt, že slavnostní ceremoniál proběhne, nenechal chladnou opozici. Ta plány považuje za papalášství a ostře je kritizuje. "Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude party pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová," napsal na Twitter primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

Plánovaný ceremoniál ostře kritizuje i poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). "Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet deset osob atd. a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné, pravidla neplatí," napsal na Twitter.

V pondělí se k plánovaným oslavám vyjádřil i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Já nerozhoduji o opatřeních, která tam budou, protože bych nechtěl být nařknut z nějakých osobních zájmů, takže to dělá paní hlavní hygienička Rážová. Ten ceremoniál byl připravován v naprosto v omezených počtech, to znamená bez jakýchkoliv rodinných doprovodů, pouze zástupci vlády a vybraných institucí v minimálním počtu. Ale já nevylučuji, že ten ceremoniál bude ještě dále omezen, protože ta situace se vyvíjí," uvedl Prymula.

Převzít od prezidenta státní vyznamenání při příležitosti vzniku samostatného Československa by měl během ceremoniálu také sám ministr Prymula. Miloš Zeman ho chce ocenit za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru na jaře.

Inaugurace: Zeman rozčílil projevem hosty, odešli ze sálu. Podívejte se na reportáž TV Nova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz