Politika

Poslanci schválili paušální daň. SPOČÍTEJTE SI, jestli se vám vyplatí

Poslanci schválili paušální daň. SPOČÍTEJTE SI, jestli se vám vyplatí
Zdroj: Getty Images

Sněmovna ve středu schválila návrh paušální daně, která živnostníkům přinese nejen zjednodušení odvodových povinností a snížení administrativy, ale také finanční úsporu. Využít ji budou moci OSVČ s ročním příjmem do jednoho milionu korun.

"Paušální daň je jedním z našich klíčových projektů. Významně jim tím zjednodušíme jejich odvodové a daňové povinnosti a snížíme nutnost papírování. Mnohým nabídne také finanční úsporu. Na příští rok vychází paušální daň na 5 469 korun měsíčně,“ tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Resort uvádí, že v částce 5 469 Kč je zahrnuté minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 %. Právě to pro rok 2021 činí 2 976 Kč.

Související obsah


Spočítat si, jak se vám vyplatí paušální daň, můžete na webu ministerstva financí, které nabízí k dispozici kalkulačku.

"Jedním formulářem a jednou platbou tak lidé vyřeší vše. Nebudete muset podávat žádná daňová přiznání, ani žádné přehledy pojistného. O nic dalšího se nestaráte,“ dodala Schillerová. Zákon musí nyní ještě posoudit Senát.


Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však přechod na paušální daň vyplatí jen některým, zhruba tedy 120 tisícům poplatníků. "Doslova ternem může být paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují 40% výdajový paušál. Jedná se například o autory textů a podobně,“ tvrdí Kovanda.

Související obsah


Zároveň upozornil, že OSVČ, které budou chtít paušální daň uplatnit, musí tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu nejpozději do 10. ledna 2021. V případě zmeškání musí živnostník počkat až do roku 2022.


S paušální daní však zanikne možnost čerpání bonusů, slev i odpočtů. Proto si živnostníci musí spočítat, zda se jim skutečně vyplatí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Politika

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz