Koronavirus

Nemocnice nestíhají testovat. Zájemci čekají na nařízený test i týden

Nemocnice nestíhají testovat. Zájemci čekají na nařízený test i týden
Zdroj: TV Nova

Nemocnice v Česku se hroutí pod náporem lidí, kteří se chtějí nechat otestovat na přítomnost koronaviru. V některých ambulancích se čeká na termín dokonce až týden, uvádí některá svědectví lidí. Nemocnice proto doporučují využití tzv. drive-thru stanovišť, kde je čekací doba mnohem kratší.

Pod největším náporem jsou především testovací místa ve Zlínském kraji, který je aktuálně co se týče počtu nakažených na tom nejhůře. Jen v Krajské nemocnici Tomáše Bati provedli za úterý přes tisíc testů, podobná je situace také v Kroměříži.

"Byl jsem testován na Covid a následně jsem v pondělí uvedl na hygieně lidi se kterými jsem byl v kontaktu. Hygiena je poslala na testy. Když tam pak volali, tak je objednali až na termín za sedm dní,“ uvedl divák televize Nova ze Zlína.

Související obsah

"Je to samozřejmě tím, že ty odběry exponenciálně rostou. Je samozřejmě možné, že se termíny objednávají až na další týden. Ten nápor je veliký. Každopádně doporučujeme lidem využívat drive-thru stanoviště, které jsou bez objednání. Co máme informace, tak čekací lhůta pět až sedm dnů je na řadě míst v České republice normální,“ uvedl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Aktuálně vzorky vyhodnocují v celém Zlínském kraji tři laboratoře, odběrových míst je ale šest. Laboratoře hlásí oproti prázdninám až pětinásobný nárůst počtu testovaných vzorků.

Související obsah

Podobná situace je i v Ústeckém kraji, kde si lidé minulý týden stěžovali na podmínky při testování v Litoměřické nemocnici. Vedení nemocnice ale tvrdí, že dělá vše, co vzhledem ke svým kapacitám může.

"Kvůli výpadku systému lidé stáli v pondělí i přes tři hodiny v chladu 6 °C. V úterý už byla čekací doba zhruba hodinu, ale i tak je to poměrně dlouho. Ve středu čekající stáli venku na větru a dešti přes 40 minut," popsal svědek pro TN.CZ. 

Více v reportáži Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz