Domácí

Topná sezóna začala! Přibývá požárů od komínů, kominíci neví, kam dřív

Hasiči hlásí zvýšený počet požárů od komínů. Začala totiž topná sezóna a kominíci tak mají plné ruce práce. Za dlouhé čekací lhůty na vyčištění komínů přitom nemůže jejich nedostatek, ale to, že majitelé domů nechali kontroly zase na poslední chvíli.

Vyhláška stanovuje nechat komín jednou ročně odborně zkontrolovat. U kondenzačních kotlů na plynná paliva jednou za dva roky. Kominíci nevědí, kam dřív, ale většinou až na podzim.


"Momentálně jsme schopni to zajistit do 14 dnů, ale jakmile přijde ještě větší zima, tak to bude horší a horší. Kolem Vánoc jsou čekací doby na kominíka i měsíc," řekl kominický cechmistr Petr Fiala.


Nevyčištěné komíny mají na svědomí až 85 procent požárů rodinných domů. V komíně vzplanou saze a usazeniny a výsledkem je nejen škoda, kterou odmítá pojišťovna zaplatit, ale i sankce od hasičů.

Související obsah


"Pokuta pro majitele rodinného domku, který včas a řádně nevyčistí komín, může být až deset tisíc korun, pro firmu až 100 tisíc korun," objasnil mluvčí hasičů Petr Kůdela.


Situaci využívají podvodníci, kteří komín vyčistí ledabyle za pár minut a vystaví padělaný protokol. "Zpráva o kontrole spalinové cesty musí obsahovat jednak toho objednavatele, místo, kde se to provádí, jasně specifikovanou spalinovou cestu a spotřebič," popsal kominický cechmistr Petr Fiala. Rozpoznat pravého kominíka mohou lidé podle dokladu o vyučení nebo podle živnostenského listu.

Související obsah


"Je to práce s lidmi, občas je to složitý, ale kominík mě baví a hodlám v tom ještě pokračovat," je ze své práce nadšený mladý kominík Petr Kopečný.


I když vám kominíci jednou za rok vyčistí komín a vydají protokol o kontrole, ze zákona jste povinni prošťouchnout komín od kotle na tuhá paliva s celoročním provozem třikrát za 12 měsíců.

Barbara Hanousek Eckhardová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz