Koronavirus

Chřipka nebo Covid-19? Ve hře je teď podle vědců i další "tichý zabiják“

Chřipka nebo Covid-19? Ve hře je teď podle vědců i další "tichý zabiják“
Zdroj: Getty Images

Podzimní a zimní období bývá sezónou chřipky a nachlazení. Letos k nim navíc přibyl ještě koronavirus a rozeznat od sebe tyto nemoci je podle lékařů velmi náročné kvůli některým podobným příznakům. Experti však varují před "tichým zabijákem“ s rovněž obdobnými symptomy, který může číhat v našich domácnostech.

S nastupující topnou sezónou mohou přibývat případy otravy oxidem uhelnatým. Jedná se o bezbarvý nedráždivý plyn, který je silně jedovatý a člověk ho necítí. Odborníci mu proto říkají "tichý zabiják.“ Vzniká v různé míře u všech procesů hoření, tedy i v případě spalování fosilních paliv. Nebezpečné jsou především starší kotle na plyn.


"Vdechování vysokých koncentrací tohoto plynu může vést k bolesti hlavy, nebo žaludku, závratím, slabosti, zvracení, bolesti na hrudi a zmatenosti. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se jedná o podobné příznaky chřipky, nebo koronaviru,“ píše CNN.

Související obsah


Otrava oxidem uhelnatým může vést až ke smrti. Podle lékaře Jeremyho Browna tento plyn způsobuje otravu navázáním na hemoglobin, tedy bílkovinu v červených krvinkách, která přenáší kyslík z plic do těla. "Lidé pak v takovém případě mívají nedostatek kyslíku,“ doplnil Brown.

Právě proto by si někteří lidé mohli snadno splést otravu oxidem uhelnatým s koronavirem, nebo chřipkou.


Ročně navštíví pohotovost kvůli otravě oxidem uhelnatým více než 20 tisíc Američanů. Přibližně čtyři tisíce pacientů je pak hospitalizováno a více než 400 dokonce zemře.

Související obsah


Také v České republice evidují ročně záchranáři mnoho případů otravy tímto plynem. V květnu například v jednom z domů na okraji Prahy zemřela třiadvacetiletá dívka a tříletá holčička. Obě se otrávily oxidem uhelnatým, který unikl z plynového ohřívače vody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz