Koronavirus

Žena přijela rodit, odmítla roušku i test a hrozila právničkou

Žena přijela rodit, odmítla roušku i test a hrozila právničkou
Zdroj: Getty Images

Nepříjemný incident museli řešit v nemocnici ve slovenských Košicích. Přijali tam 19letou ženu těsně před porodem, která si nechtěla nasadit roušku a odmítla i provedení testu na covid-19. S personálem navíc několik hodin vůbec nemluvila. Po telefonu se nechala zastupovat svou právničkou, která ji povzbuzovala, aby si ústa a nos nezakrývala.

Když si odmítla nasadit roušku, nabídli ženě před porodem v Univerzitní nemocnici Louise Pasteura ve slovenských Košicích test na koronavirus. Ani v tom těhotná zdravotníkům nevyhověla. Vůbec jí nevadilo, že v zemi platí přísná protiepidemická opatření.

Na případ upozornil portál tvnoviny.sk. "Zdravotnický personál z důvodu zachování preventivních epidemiologických opatření přistupoval k pacientce ve speciálním osobním ochranném oblečení. Riziko nákazy vzhledem k absenci testování nebylo možné vyloučit," uvedlo k incidentu slovenské ministerstvo zdravotnictví na facebooku.

Svéhlavá žena přijela do nemocnice v pátek. Přestože s personálem vůbec nemluvila a nechala se zastupovat svou právničkou po telefonu, nemocnice jí nabídla možnost přijetí i bez testu na koronavirus. Musela by ale zůstat v izolaci. Ani to se jí nelíbilo. Právnička ji navíc podle zástupců nemocnice vyzývala, aby v nenošení roušky vytrvala.

Související obsah

"Situace byla mimořádně nepříjemná, stresující a vyčerpávající pro všechny: pacientku (její dítě) a i zdravotníky, kteří denně s nasazením vlastního zdraví poskytují zdravotní péči všem pacientům," dodává ministerstvo.

Personál nemocnice musel nakonec přivolat policii, protože mladá žena porušovala vládní opatření a vzpouzela se to napravit. To nejspíš pomohlo. Pacientka se, i když až v noci, umoudřila a souhlasila s hospitalizací v izolovaném pokoji v přísném hygienickém režimu.

V neděli porodila zdravé miminko. Tím to ale pro novopečenou mladou matku nekončí, nemocnice proti ní plánuje podniknout právní kroky. Po sociálních sítích kolují záznamy telefonátů mezi rodičkou a její právničkou, lidé se také svolávají k demonstraci přímo v areálu nemocnice. Ta proto musela požádat o ochranu policii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz