Domácí

Obchody mohou mít na státní svátek otevřeno, většina řetězců to nevyužije

Obchody mohou mít na státní svátek otevřeno, většina řetězců to nevyužije
Zdroj: Getty Images

Ve středu si připomínáme vznik samostatného Československa. V souvislosti s tímto státním svátkem bývají velké obchody zavřené. Zákon, který upravuje otevírací dobu, se během nouzového stavu neuplatňuje, přesto se většina řetězců rozhodla neotevřít.

28. říjen běžne spadá do dnů, kdy musejí obchody povinně zavřít. Ty velké s plochou nad 200 metrů čtverečních se musí obvykle řídit zákonem o prodejní době v maloobchodech, který upravuje otevírací dobu během určitých státních a dalších svátků. Během nouzového stavu nicméně zákon "neplatí".

Stále je ale nutné dodržovat bezpečnostní opatření, maloobchod je tak výrazně omezen. Velká část obchodních řetězců, které by mohly ve středu otevřít, ale tuto možnost nevyužije.

Například supermarkety Billa zůstanou ve středu zavřené. "Zaměstnanci našeho obchodního řetězce prožívají od jara velice hektické období, které pro ně nezpomalilo ani v průběhu letních měsíců. Proto je naším primárním cílem ponechat zaměstnancům možnost si vydechnout a načerpat síly do dalších dnů," řekla mluvčí Dana Bratánková.

Podobně reaguje i obchodní řetězec Penny Market, ani ten ve středu neotevře. "Současná situace v rámci nouzového stavu a šíření koronaviru klade na naše zaměstnance velké nároky, a to jak po fyzické, tak po psychické stránce. Proto je pro nás zcela samozřejmé, že je v tento den necháme odpočinout a načerpat síly," uvedl mluvčí společnosti Tomáš Kubík.

 

Související obsah

"Na státní svátek 28. 10. budou hypermarkety Globus zavřené, a to i přes stav nouze, který nám umožňuje mít otevřeno. Jsme si totiž dobře vědomi tvrdé práce našich kolegů na hypermarketech v současné vypjaté době a naší prioritou je jim dopřát den odpočinku," reagovala mluvčí Lutfia Volfová.

Ani prodejny Kaufland neotevřou. "Jsme si velmi dobře vědomi toho, jak mimořádně náročná je současná situace pro naše zaměstnance. Nesmírně si jejich každodenního pracovního nasazení vážíme a tento volný den vnímáme jako čas, kdy si mohou odpočinout a být se svou rodinou," vysvětlila mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

"Všechny obchody Tesco budou zítra uzavřené, chceme nechat naše kolegy odpočinout. Naopak všechny obchody Žabka zůstanou tradičně otevřené," přiblížil mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Ve středu neotevřou ani prodejny Albert. "V tomto případě, kdy vláda přímo nenařídila otevírací hodiny, máme vzhledem k nouzovému stavu možnost vlastního rozhodnutí. Jsme rádi, že můžeme poskytnout kolegům pracujícím na prodejnách čas k odpočinku se svými rodinami. Věříme, že zákazníci přijmou toto rozhodnutí s plným pochopením a nakoupí ve dnech předcházejících státnímu svátku," objasnil ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

"Ve středu 28. 10. budou všechny prodejny Lidl uzavřené. V každém případě chceme dodržet sváteční den nejen pro naše zákazníky, ale především pro naše zaměstnance. Chceme, aby volný den strávili se svou rodinou a odpočinuli si," uvedla mluvčí společnosti Iveta Barabášová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz