Koronavirus

Trasovat nestíhají, ale buzerovat jo! Řediteli nemocnice vadí kontrola z hygieny

Trasovat nestíhají, ale buzerovat jo! Řediteli nemocnice vadí kontrola z hygieny
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Hygienici nestíhají trasovat, na kontroly si ale čas najdou. Ředitel bohumínské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se rozčílil kvůli hygieně, která do jeho nemocnice přišla na kontrolu. Podle něj je to v době, kdy lékaři nestíhají a pracují přesčas, buzerace a provokace.

Do nemocnice v Bohumíně dorazila v úterý dopoledne kontrola z krajské hygienické stanice. Podle Němečka šlo o neohlášenou kontrolu a dvě ženy měly za úkol provést celkovou kontrolu všech nařízení ministerstva zdravotnictví.

Nejdříve chtěly navštívit covidovou jednotku, ale protože s sebou neměly ochranné pomůcky, tak je ředitel na místo nepustil. "Chtěly, abychom jim daly naše pomůcky, což jsem odmítl. Tak se urazily a odešly," uvedl Němeček.

Související obsah

S kontrolou samotnou prý problém nemá, protože nemocnice má podle něj všechny záležitosti v pořádku. Vadí mu ale načasování kontroly na tuto vytíženou dobu. "Považuji to za neskutečnou buzeraci a provokaci," řekl Němeček. 

Podle krajské ředitelky hygieniků Pavly Svrčinové jsou ale kontroly běžné a provádějí se kvůli tomu, že se v nemocnicích vyskytla řada tzv. clusterů. "Dostali jsme příkaz z ministerstva. Důvodem je velká nemocnost. V bohumínské nemocnici jsme měli několik tzv. clusterů," uvedla ředitelka. Popřela, že by šlo jen o kontrolu papírů. "Kontrolujeme například jestli jsou covidoví pacienti uloženi zvlášť, jak se provádí dezinfekce, jaké mají zaměstnanci ochranné pomůcky," dodala Svrčinová.

Přiznala ale pochybení hygieniček, které si nevzaly vlastní ochranné pomůcky. "To byla chyba, pomůcek máme dost vlastních," řekla ředitelka.

Související obsah

Podle ministerstva zdravotnictví je důvodem kontroly ochrana jak zranitelných skupin obyvatel, tak ochrana osob, které poskytují zdravotní péči. "Kontrolovat dodržování hygienických opatření je jedním z úkolů místně příslušných orgánů ochrany veřejného zdraví, kterými krajské hygienické stanice jsou. Adekvátní dodržování těchto opatření nám pomůže v tom, abychom dokázali zpomalit šíření onemocnění COVID-19 v populaci," uvedl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz