Domácí

Gott, Prymula, Trávníček a další. Těmto osobnostem Zeman udělí vyznamenání

Tradiční ceremoniál, který se koná každoročně 28. října, se letos vzhledem k epidemii koronaviru neuskutečnil. Prezident Mioš Zeman tak ani nepředal státní vyznamenání. Pražský hrad přesto zveřejnil seznam těch, které se prezident rozhodl ocenit. Celkem se jedná o 38 osobností.

Jedním z těch, kterým se prezident rozhodl udělit vyznamenání, je zesnulý zpěvák Karel Gott. Dostane Řád Bílého lva in memoriam. Řádu Bílého lva se dočkal i epidemiolog Roman Prymula.

Zdravotní sestře Janě Březinové, která se z důchodu vrátila do nemocnice, aby vypomohla v těžkých časech, se Zeman rozhodl udělit Medaili Za hrdinství. Totéž ocenění dostane in memoriam i Petr Lang, pracovník vězeňské služby, který je jednou z obětí loňské střelby v ostravské nemocnici. Svým tělem tehdy chránil dceru a zachránil ji tím život.

Související obsah

Mezi oceněnými, kteří obdrží Medaili Za zásluhy, jsou dále například herec a dabér Pavel Trávníček, gynekolog a sexuolog Radim Uzel, zpěvák Josef (Jožka) Šmukař, fotbalový trenér a bývalý hráč Karel Brückner či herec Josef Dvořák.

Kompletní seznam všech vyznamenaných naleznete ZDE. Vyznamenání budou předána zřejmě až příští rok, pokud bude epidemiologická situace příznivější.

Minulý rok Miloš Zeman udělil 42 vyznamenání. Mezi oceněnými byl například sportovec Jaromír Jágr, herec Josef Zíma, fotograf Jan Saudek, lékař Antonín Doležal, voják Tomáš Procházka (který obdržel Medaili Za hrdinství in memoriami) či bývalý prezident Václav Klaus.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz